Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Společnost RS Components poskytuje bezdrátové připojení pro Raspberry Pi

Nejnovější produkty Raspberry Pi, exkluzivně dostupné u RS Components, jsou vybaveny komunikační technikou WiFi a RF, které uživatelům na celém světě poskytují funkce levného bezdrátového připojení s nízkou spotřebou.

 
Modul WiFi zajišťuje komunikaci v souladu s normami protokolu IEEE 802.11 b/g/n. Má podobu miniaturního adaptéru, který lze zapojit do portu USB v počítači Raspberry Pi. Adaptér podporuje přenosové rychlosti do 150 Mb/s, což je ideální pro přenosy velkých objemů dat a třikrát rychlejší než standardní připojení podle IEEE 802.11 g. Inteligentní adaptér upravuje přenosový výstup podle vzdálenosti a zatížení procesoru, aby dosáhl snížení spotřeby v rozsahu 20 až 50 %, je-li bezdrátové připojení nečinné. Lze jej nakonfigurovat pomocí funkce WPS (Wi-Fi Protected Setup).
 
Modul RF (obr. 1) se také zapojuje do portu USB počítače Raspberry Pi. K vytvoření obousměrného spojení s libovolným zařízením podporujícím sériovou komunikaci, např. jiným počítačem Raspberry Pi, využívá rádiový vysílač s malou spotřebou, u nějž lze nakonfigurovat frekvenci, přenosovou kapacitu a výstupní rychlost přenosu dat tak, aby několik zařízení mohlo komunikovat mezi sebou bez vzájemného rušení. Použitý rádiový vysílač má podstatně větší dosah (v závislosti na terénu do 300 m) a menší spotřebu než moduly WiFi nebo Bluetooth. Zařízení může jiným zařízením v dosahu obousměrně přenášet až 180 bajtů dat v paketu, což je obzvlášť užitečné pro úlohy typu „snímání a regulace“. Součástí je integrovaná anténa SMA. K dispozici je také varianta sady tohoto modulu, která místo jednoduchého obsahuje dvojitý přijímač-vysílač.
 
Všechny moduly pro bezdrátovou komunikaci Raspberry Pi lze zakoupit u RS Components, přičemž jsou připraveny k expedici v den objednávky.
 
Obr. 1. Radiofrekvenční modul pro Raspberry Pi