Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Společnost Konica Minolta otevřela v Brně své první výzkumné a vývojové centrum v Evropě

Společnost Konica Minolta, Inc., v září v Brně slavnostně zahájila provoz prvního výzkumného a vývojového centra (R & D) v Evropě. Investice navazuje na otevření inovačního centra BIC (Business Innovation Centre) Konica Minolta, které se zde uskutečnilo letos v březnu. Jeho úkolem je vyhledávání atraktivních obchodních příležitostí, sběr nápadů a přání od zákazníků a vznik nových obchodních modelů. Na základě zadání od BIC se specialisté centra R & D následně postarají o vývoj a realizaci. Obě brněnská centra by měla do tří let zaměstnávat dohromady více než sto informatiků.

 
Tým brněnských specialistů z centra R & D se bude věnovat zejména vývoji a výzkumu produktů z oblasti inteligentních systémů. Konkrétně půjde o rozvoj inteligentních senzorových systémů, řešení pro automatické zpracování dat a digitálního pracovního prostředí. Úkolem dalších evropských výzkumných a vývojových center, která budou postupně vznikat, bude výzkum 3D tiskových zařízení, nositelné elektroniky či nových lékařských přístrojů. „Novou technikou chceme našim zákazníkům pomoci ušetřit čas, snížit náklady a maximálně zjednodušit práci s veškerými daty a administrativními procesy,“ řekl Matěj Dusík, R & D Strategy and Technology Manager brněnského centra R & D firmy Konica Minolta.
 
K úkolům, kterými se bude brněnské výzkumné a vývojové pracoviště prioritně zajímat, patří: infrastruktura 3D tisku, laserový radar k identifikaci a predikci pohybu osob a předmětů, výpočetní platforma pro multifunkční tiskárny Next-gen, flexibilní panely OLED Symfos a nositelný komunikátor (WCc).
 
Konica Minolta doposud provozovala výzkumná a vývojová centra pouze v Tokiu (Japonsko) a v San Francisku (USA). Brněnské centrum je první ze sítě evropských výzkumných a vývojových pracovišť. Bude podléhat přímému vedení z Londýna a zároveň úzce spolupracovat jak s českým zastoupením Konica Minolta, tak i s celou evropskou sítí inovačních center BIC. Druhé evropské výzkumné a vývojové centrum, tentokrát zaměřené na vývoj lékařských přístrojů, vznikne v Mnichově. Další vývojová centra Konica Minolta budou otevřena také v Londýně a v Berlíně.
 
Koncept vytváření vlastních inovačních a vývojových center je součástí strategie Konica Minolta, díky které se společnost v posledních několika letech mění z dodavatele hardwaru na poskytovatele moderních a kompletních řešení „na míru“. Konica Minolta v této souvislosti celosvětově investuje mnohamilionové částky do rozšiřování nabídky služeb v oblasti ICT stejně jako do rozvoje dosavadních obchodních oblastí.
(ra)
 

Obr. 1. Slavnostní otevření výzkumného a vývojového centra společnosti Konica Minolta v Brně: zleva Hiro Yamasaki, Tomáš Bednář, Kunihiro Koshisuka, Dennis Curry