Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost FANUC Corporation loni na podzim oslavila dodávku miliontého průmyslového robotu. Firma, která zákazníkům po celém světě dodává systémy CNC, roboty a obráběcí stroje, je průkopníkem v průmyslové automatizaci a svůj první robot použila na vlastní výrobní lince již v roce 1974. Dnes v jejích výrobních závodech v Japonsku roboty vyrábějí další roboty, nejen pro asijský trh, ale i pro Evropu. „Poptávka po našich robotech je v současnosti na historicky nejvyšší úrovni,“ uvedl Marco Ghirardello, prezident a generální ředitel společnosti FANUC Europe.
Zatímco se dříve průmyslové roboty tradičně používaly především v automobilovém průmyslu a při výrobě elektroniky (obr. 1), nyní se staly běžnými v mnoha dalších průmyslových odvětvích, včetně potravinářství, farmacie, a dokonce i řemeslné výroby. Vede k tomu především rostoucí nedostatek pracovních sil a zjednodušení programování a využití robotů.
FANUC nabízí více než 200 modelů robotů pro různé úkoly ve výrobě, jako jsou svařování, lakování, montáž nebo balení. Na popularitě získávají kolaborativní roboty (koboty), protože za splnění dalších podmínek mohou pracovat i po boku zaměstnanců bez vnějších bezpečnostních plotů. V průmyslu však stále dominují tradiční výrobní roboty a jejich využití např. v automobilovém průmyslu urychluje posun k elektromobilitě.
Ohlédnutí do historie robotů FANUC
Jaká byla historie robotů FANUC? V roce 1977 společnost FANUC vyvinula svůj první robot s válcovými souřadnicemi FANUC Robot Model 1 a zahájila jeho výrobu. Dalším typem byl FANUC Robot S-Model 420, který se používal na mnoha výrobních a montážních linkách v automobilkách. A v roce 2000 byl na trh uveden FANUC Robot R-2000iA s velkou spolehlivostí, dosahem i nosností (obr. 2).
Postupně vznikaly další řady, jako jsou malé a středně velké roboty ARC Mate pro obloukové svařování, malé roboty LR Mate, které lze namontovat přímo na obráběcí stroje, nebo M-710i, M-410i a M-900i pro manipulaci s materiálem. Roboty M-2000iA se vyznačují mimořádnou nosností. Do sortimentu přibyly také roboty SCARA a Delta pro montáž a vysokorychlostní manipulaci s materiálem. V roce 2017, čtyřicet let od expedice prvního robotu FANUC, dosáhl celkový počet vyrobených průmyslových robotů 500 000. Druhý půlmilion byl zákazníkům dodán za pouhých šest let.
Novinky posledních let
Novinkami posledních několika let jsou především kolaborativní roboty řady CR a CRX. V současné době přichází na trh kolaborativní robot CRX-25iA s nosností 30 kg (obr. 3). Jde o ideální řešení pro výrobce s malými nebo žádnými zkušenostmi s robotikou, protože roboty CRX mají programovací rozhraní umožňující programování naváděním na požadované pozice. V řadě CR je novinkou kolaborativní robot CR-35iB s nosností až 50 kg. Je vhodný pro procesy, při nichž byli dříve pracovníci vystavováni opakovanému namáhání a riziku pracovních úrazů při manipulaci s těžkými předměty. Jeho všestrannost zvětšuje dosah (1 643 až 1 831 mm).
Zajímavou novinkou loňského roku je také robot M-710iD/50M (obr. 4). Poznat ho lze na první pohled podle zakřiveného ramene J2. Zakřivení pomáhá zabránit kolizím s díly a příslušenstvím v přední části robotu. Další důležitou předností je 20% zlepšení tuhosti, díky němuž je robot s nosností 50 kg přesnější než jeho předchůdce. Robot je vhodný pro montážní operace, manipulaci s materiálem, paletizaci nebo svařování.
Roboty FANUC budou vyrábět elektromobily Volvo v Košicích
O tom, že roboty FANUC jsou nadále úspěšné, svědčí i zpráva z nedávné doby o tom, že společnosti FANUC a Volvo Cars podepsaly globální smlouvu, na jejímž základě bude FANUC dodávat roboty pro výrobní závody Volvo po celém světě, a to včetně nových závodů na výrobu autobaterií v Evropě, Asii a Americe. V první fázi FANUC dodá více než 700 robotů do plánovaného nového výrobního závodu v Košicích na Slovensku. Společnost Volvo Cars očekává, že první vozidla sjedou z výrobní linky v roce 2026. Tato továrna bude prvním závodem společnosti Volvo Cars, který bude výhradně vyrábět elektrická vozidla. Ve stejné době FANUC dodá roboty také do závodů v Gentu v Belgii a Ta-čchingu v Čínské lidové republice.
Volvo Cars plánuje od roku 2030 vyrábět pouze elektrická vozidla. Nová továrna na Slovensku bude „uhlíkově neutrální“ výrobní závod a k tomu přispějí i roboty FANUC. „Skutečnost, že naše roboty spotřebovávají málo energie, jsou extrémně odolné a společnost FANUC zajišťuje údržbu po celou dobu jejich životnosti, z nás dělá přitažlivého partnera pro firmy, které chtějí fungovat udržitelně,“ konstatuje Ralf Völlinger, generální ředitel obchodní divize robotů společnosti FANUC Europe.
[Tiskové zprávy FANUC Europe, 2023.]
(Foto: FANUC)
Petr Bartošík
Obr. 1. Automobilový průmysl je pro roboty stále klíčový
Obr. 2. Robot R2000-iA při bodovém svařování
Obr. 3. Kolaborativní robot CRX-25iA může pomáhat pracovníkům např. při manipulaci s lepenkovými krabicemi a jejich skládání na paletu
Obr. 4. Robot M-710iD/50M se zakřiveným ramenem J2, které snižuje riziko kolize s předměty před robotem