Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Společnost Endress+Hauser uspořádala virtuální tiskovou konferenci

Společnost Endress+Hauser vzhledem k epidemii covidu-19 zrušila svou mezinárodní tiskovou konferenci, která se měla konat v Basileji ve Švýcarsku, a nahradila ji virtuální akcí, na níž novináře seznámila s výsledky minulého roku a výhledem na tento rok i do budoucna.

Speciálně region Basileje byl omezeními proti šíření koronaviru postižen velmi významně. Jde o příhraniční oblast, kde jsou obyvatelé zvyklí volně cestovat mezi Švýcarskem, Francií a Německem – nejen za přáteli a rodinou, ale i do zaměstnání. Vždyť kdyby se tisková konference konala, většina novinářů by přiletěla na letiště, které je na území Francie, bydleli by ve Švýcarsku a na exkurzi by jeli do německého závodu firmy Endress+Hauser. 


Ekonomické výsledky

Minulý rok byl pro firmu Endress+Hauser úspěšný. Čistý obrat meziročně vzrostl o 8 % na 2,652 miliardy eur. Zajímavým trendem je, že ubylo velkých projektů a na růstu se podílely zejména projekty menšího a středního rozsahu.

Endress+Hauser je rodinná firma, která klade velký důraz na stabilní, udržitelné podnikání. Jeho základem jsou inovace: 7,6 % obratu firma investuje do výzkumu a vývoje a výsledkem je 318 patentových přihlášek za rok 2019.

Udržitelnost je důležitá nejen z ekonomického hlediska, ale i z hlediska ochrany životního prostředí. Firma pravidelně prochází auditem EcoVadis a v loňském roce si v hodnocení opět polepšila. Přispívá k tomu omezení emisí CO2 přechodem na jiné zdroje elektřiny než tepelné a respektování přísných energetických a ekologických standardů při stavbě nových budov.

Z geografického hlediska se nejvíce rozvíjel asijský trh. Výborných výsledků z hlediska rozvoje dosáhla firma Endress+Hauser také v Jižní Americe; vývoj v Evropě lze hodnotit jako dobrý, Severní Amerika zůstala za očekáváním a k poklesu došlo na Blízkém východě a v Africe. Z hlediska objemu prodává Endress+Hauser nejvíce v USA. Na druhé místo se dostala Čínská lidová republika, která tak odsunula Německo až na třetí příčku.

Ačkoliv firma loni celosvětově investovala 231 milionů eur (a za posledních pět let 840 milionů eur) do nových budov a výrobních technologií, obešla se téměř bez úvěrů a rezerva likvidity je důležitá i v současné obtížné situaci.

 

Důsledky epidemie

Do roku 2020 vstoupila společnost Endress+Hauser s pozitivními výhledy, ale koronavirová epidemie jí udělala čáru přes rozpočet. Dopady zatím nelze vyčíslit, jisté je, že budou velké a mohou přetrvávat i po epidemii. Ovšem pro firmu Endress+Hauser je za této situace nejdůležitější bezpečí jejích zákazníků i zaměstnanců. „Fyzické odloučení nahrazujeme digitální a emocionální blízkostí,“ řekl generální ředitel firmy Endress+Hauser Matthias Altendorf. Je to právě on, který prosazoval digitalizaci firemních procesů už před epidemií, a nyní se vše ještě urychlilo. Ti zaměstnanci, kteří mohli pracovat z domova, z domova také pracovali, zákazníkům byli k dispozici obsáhlé webové stránky, včetně možnosti stahování katalogových listů, výkresů a dokumentace, online objednávání zboží a sledování zásilek. Počet návštěvníků webových stránek firmy v době omezení přesáhl milion měsíčně a počet online objednávek vzrostl o 90 %. Rovněž technická podpora byla zajišťována na dálku, s využitím přenosu obrazu a zvuku. Tato služba nepřetržité technické podpory na dálku s možností videokomunikace je obvykle zpoplatněna, ale v době koronavirové epidemie byla zdarma.

Jako velký problém se ukázalo zajištění zásobování materiálem a logistika, avšak i v těžkých časech byla firma stále schopná plnit objednávky svých zákazníků.

 

Technické novinky

Virtuální konference byla ochuzena o den pro odborné novináře s exkurzí, kde jsou obvykle představovány novinky a technické trendy. Na virtuální tiskové konferenci jim byl věnován jen omezený čas. Přesto zmiňme několik zásadních novinek, které firma letos uvádí na trh.

 

Radarový hladinoměr pro IIoT

Micropilot FWR30 je radarový hladinoměr vhodný ke sledování zaplnění plastových nádrží, včetně nádrží IBC, rozmístěných na různých místech ve výrobě, popř. i mobilních. Údaje jsou předávány do cloudu Netilion a mohou být využívány např. aplikacemi Netilion Inventory nebo SupplyCare Hosting pro sledování stavu zásob a optimalizaci zásobování.

 

Ultrazvukový průtokoměr vhodný i pro vlhké plyny

Další novinkou je ultrazvukový průtokoměr Prosonic Flow G300/500, určený k měření průtoku plynů. Z principu měření vyplývá, že průtokoměr nemá žádnou tlakovou ztrátu a nepodléhá opotřebení. Dokáže měřit i průtok vlhkého plynu a volitelně jej lze doplnit funkcí analýzy plynu. Kromě měření zemního plynu je vhodný k měření průtoku různých procesních plynů a směsí plynů, bioplynu nebo břidlicového plynu.

 

Přenosný multiparametrický analyzátor kapalin

Liquiline Mobile CML18 je přenosný multiparametrický snímač k analyzování kapalin vhodný pro provozní i laboratorní měření. Měří pH, redox, vodivost, obsah kyslíku a teplotu. Jeho výhodou je, že se napájí bezdrátově, indukční vazbou.

 

Univerzální emisní spektrometr s indukčně vázanou plazmou

Poslední novinkou, kterou bych chtěl zmínit, je PlasmaQuant 9100 – přesný a flexibilní optický emisní spektrometr s indukčně vázanou plazmou. Využití najde při analýze vzorků hornin, vysoce čistých kovů, vzorků v chemickém a v petrochemickém průmyslu nebo při analýze půdy či průmyslových odpadních vod. Lze jej přizpůsobit různým druhům měření.

Jde o produkt firmy Analytik Jena, která je součástí skupiny Endress+Hauser. O tom, jak tato firma přispívá k boji proti koronaviru, pojednává samostatný článek.

Petr Bartošík

Obr. 1. Sídlo firmy Endress+Hauser v Reinachu ve Švýcarsku

Obr. 2. Na tiskové konferenci vystoupili nejvyšší představitelé firmy, včetně Dr. Klause Endresse (vlevo), předsedy představenstva firmy Endress+Hauser Group, a Matthiase Altendorfa, jejího ředitele

Obr. 3. S ekonomickými výsledky novináře seznámil Dr. Luc Schultheiss, finanční ředitel firmy Endress+Hauser Group