Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Společnost Dyger představí novinky v oblasti počítačového řízení a distribuovaných I/O

číslo 8/2006

Společnost Dyger představí novinky v oblasti počítačového řízení a distribuovaných I/O

Německá společnost Beckhoff Automation, dodavatel techniky pro automatizaci strojů a zařízení, oznámila, že v obchodním roce 2005 dosáhla obratu 151 milionů eur, což je ve srovnání s rokem 2004 nárůst o 17 %. Pokračuje tím v řadě předchozích úspěšných let, kdy také vykazovala dvojciferné procentní nárůsty obratu. Nemalý podíl na tomto pozitivním trendu má export, který se na celkovém obratu firmy podílí 41 %. Společnost má šestnáct filiálek, obchodně-technických kanceláří a distributorských partnerů po celém světě.

K úspěšné firmě patří také dynamický vývoj nových produktů. Česká odborná veřejnost se s nimi může seznámit na veletrhu MSV 2006 ve stánku společnosti Dyger (pavilon Z, číslo 108), která je zástupcem firmy Beckhoff Automation pro Českou republiku a Slovensko.

C6920 a C6925 – štíhlé a výkonné průmyslové počítače

C6920 a C6925 jsou štíhlé kompaktní průmyslové počítače určené k montáži do rozváděčů (obr. 1). I přes subtilní vzhled mohou dosahovat velkých výkonů: na 3,5" základní desku lze nainstalovat procesory Intel Celeron M nebo Pentium M s taktovací frekvencí až 1,8 GHz. Jak je u průmyslových počítačů od firmy Beckhoff obvyklé, k dispozici jsou dvě rozhraní pro Ethernet: první s přenosovou kapacitou 100 Mb/s je určeno zejména pro sběrnici EtherCAT™, druhé, gigabitové, může být využito pro připojení do nadřazeného informačního systému.

Obr. 1.

Obr. 1. Průmyslové počítače C6920 (vpředu) a C6925 (vzadu)

Rozdíl mezi oběma typy počítačů je v chlazení procesoru: typ C6925 má pasivní chlazení a může být osazen procesorem Intel Celeron M ULV (Ultra Low Voltage) 1 GHz, zatímco u typu C6920, kde je procesor ochlazován větrákem, lze použít i výkonnější procesory Intel Celeron M 1,5 GHz nebo Intel Pentium M 1,8 GHz.

V základní konfiguraci je flash disk, doinstalovat lze i klasický rotační 2,5" pevný disk, popř. druhý flash disk. Pevné disky, stejně jako baterie pro paměť RAM (s obvody CMOS), jsou snadno dostupné za čelním krytem. Také všechny konektory jsou umístěny na čelní straně: napájení, dva konektory pro Ethernet, jedno sériové rozhraní RS-232, čtyři porty USB 2.0, rozhraní DVI-I, popř. ještě konektor pro zvolenou průmyslovou sběrnici. Základní paměť RAM 256 MB lze rozšířit až na 2 GB. Za operační systém si může uživatel vybrat Microsoft Windows XP, Windows XP Embedded nebo Windows CE. Integrovanou napájecí jednotku (24 V DC) lze doplnit o záložní zdroj – UPS. Potřebuje-li zákazník výstup na Profibus, CANopen, Devicenet nebo Sercos, může k tomu využít volný slot pro kartu mini PCI. V nabídce je také karta pro třetí rozhraní pro Ethernet.

Optimální zajištění bezpečnosti

Bezpečnostní systém TwinSAFE™ je navržen pro optimální interakci mezi standardními automatizačními prostředky a bezpečnostní technikou. Lze jej použít pro stroje a zařízení s úrovní funkční bezpečnosti SIL 3.

Jednotky Safety Bus Terminal (obr. 2) doplňují nabídku osvědčených modulů Bus Terminal o jednotky s bezpečnostními funkcemi. Výhodou je, že v jednom systému lze kombinovat standardní i bezpečnostní signály: to šetří náklady při projektování, instalaci i údržbě. Pracovníci údržby kromě toho ocení i diagnostické funkce, umožňující při poruše rychle a efektivně určit její příčinu a vyměnit vadný díl.

Obr. 2.

Obr. 2. Systém Twinsafe umožňuje začlenit bezpečnostní funkce do již existujícího řízení

O logické vazby mezi vstupy a výstupy se dokáže postarat logický modul KL6904. U jednodušších sestav se může konstruktér dokonce obejít bez bezpečnostního PLC. KL6904 zvládne i takové funkce, jako jsou nouzové zastavení, zabezpečení dveří, dvouruční ovládaní apod. – tedy právě ty, které se u strojů a zařízení vyskytují nejčastěji.

Protokol Twinsafe umožňuje zabezpečit přenos dat týkajících se bezpečnosti prostřednictvím libovolného média. Pro bezpečnostní smyčky není třeba vytvářet žádné speciální sběrnice, ale lze využít běžné provozní sběrnice Profibus, CANopen, Ethernet TCP/IP nebo Ethercat.

Přizpůsobivá řídicí jednotka BX9000

Nová řídicí jednotka BX9000 stojí svým výkonem mezi typovou řadou BC jednotek Bus Terminal a vestavnými počítači řady CX. Má rozhraní pro Ethernet s automatickou detekcí přenosové rychlosti do 100 Mb/s (master/slave). Implementovány jsou protokoly Modbus TCP, ADS/TCP, ADS/UDP, BootP, DHCP, SNTP a SMTP. Mod disponuje 256 kB paměti pro program a stejně velkou pamětí pro data. K dispozici jsou vestavěné hodiny reálného času a dvě sériová rozhraní (první RS-232, druhé RS-232/RS-485), které lze využít pro přenos programů nebo pro připojení externích zařízení. Další externí jednotky mohou být připojeny prostřednictvím rozhraní SSB (Smart System Bus). Jednotka může plnit úlohu řídicí jednotky (master) v komunikační síti založené na protokolu CANopen. Pro programování BX9000, samozřejmě podle IEC 61131-3, lze stejně jako u jiných řídicích jednotek od společnosti Beckhoff použít softwarový nástroj Twincat.

Jednotka BX9000 se uplatní v průmyslu stejně jako při řízení vybavení budov. Může pracovat samostatně, jako součást distribuovaného řídicího systému nebo jako řízená jednotka pro řídicí systém vyšší úrovně.

Podpora a servis

Zákazníkům, kteří mají zájem o řídicí techniku od společnosti Beckhoff, nabízí firma Dyger technickou podporu, pomoc při vývoji a oživení aplikace, školení a servis.

(Bk)

DYGER, s. r. o.
Výstaviště 1
648 59 Brno
tel.: 541 321 004
fax: 541 249 208
e-mail: info@dyger.cz
http://www.beckhoff.com