Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Společnost Beckhoff představila průmyslový server C6670 s 12, 24 a 36 procesorovými jádry

Řídicí systémy s centralizovanou strukturou jsou v mnoha případech výhodnější než systémy distribuované: zvláště moderní vysoce výkonné stroje a výrobní linky se stále kratšími dobami cyklu volají po co nejvýkonnějších centralizovaných řídicích systémech. Průmyslový server C6670 od společnosti Beckhoff (www.beckhoff. com) je „nejvýkonnější PLC na světě“ – má 12, 24 nebo 36 procesorových jader a paměť 64 GB až 2 TB. Obrovský výpočetní výkon tohoto průmyslového počítače s kódovým označením Big Iron lze nejefektivněji využít v kombinaci s programovacím prostředím TwinCAT 3.1, které umožňuje naprogramovat paralelně činnost každého procesorového jádra (obr. 1).

 
Řídicí systém C6670 lze využít kromě funkcí logického a sekvenčního automatu, řízení pohybu, řízení robotu nebo CNC také k měření, diagnostice a vizualizaci. TwinCAT 3.1 umožňuje optimálně využívat všechna dostupná procesorová jádra inteligentní alokací individuálních řídicích úloh: možnosti využití tohoto nesmírně rychlého a výkonného řídicího systému jsou proto omezeny jen fantazií uživatelů.
 
Řídicí systém C6670 je první průmyslový server, který firma Beckhoff nabízí. Ačkoliv je primárně určen pro výpočetně velmi složité řídicí úlohy, lze jej využít také např. pro komplexní řízení robotů nebo náročné zpracování obrazu.
 
Server řídicího systému C6670 je určen k montáži do rozváděče a obsahuje dva procesory Intel Xeon, každý s šesti, dvanácti nebo osmnácti jádry, základní desku s dvěma ovladači pro gigabitový Ethernet a výkonnou grafickou kartu. Kromě velkého výpočetního výkonu má k dispozici až 2 TB DDR4 RAM. Uživatel může využít až čtyři sloty PCIe x16 Gen III, jeden slot PCIe x8 Gen III a jeden PCIe x4 Gen II.
 
Společnost Beckhoff tento průmyslový server představila spolu s dalšími novinkami v listopadu 2014 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku.
(Bk)
 

Obr. 1. Řidicí systém C6670 – to je výkonný průmyslový server a inženýrské prostředí TwinCAT 3.1