Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Spojovací svorky WAGO Compact do prostředí s nebezpečím výbuchu

Otevřít páčku, vložit vodič a vrátit páčku zpět do původní polohy. Tak jednoduše lze připojit vodič do spojovací svorky WAGO. Svorky řady 221 Compact jsou nyní k dispozici i pro prostředí s nebezpečím výbuchu s ochranou „e“ (zajištěné provedení) a lze je použít v zónách 1 a 2. Konstruktéři a výrobci tak dostávají novou možnost konstrukce rozvodných krabic, svorkovnic a připojení svítidel a elektronických zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Spojovací svorky 221 Compact v provedení Ex jsou dodávány ve dvou velikostech, pro plné, vicedrátové i jemně laněné vodiče o průřezu do 4 mm2 (12 AWG) nebo do 6 mm2 (10 AWG) a se se dvěma, třemi nebo pěti kontakty.

Provedení Ex lze poznat na první pohled: zatímco běžné svorky mají oranžovou páčku, svorky Ex mají páčku šedou. Svorky se montují do odpovídajícího montážního držáku od firmy WAGO nebo do jiného držáku, který je ve shodě s normou IEC EN 60079 (Elektrická zařízení pro výbušnou plynnou atmosféru). Jednotlivé vodiče lze připojovat a odpojovat i tehdy, jsou-li již svorky umístěny v držáku. Konektory mají certifikáty ATEX (Ex 2 II G), IECEx (Ex eb IIC Gb) a American Ex (AEx eb IIC Gb).

Základní podmínkou pro bezpečné použití spojovacích svorek je instalace do správného montážního držáku. Podle způsobu montáže do držáku se také liší pracovní napětí. Při instalaci svorek těsně ve­dle sebe je do 275 V, při instalaci s oddělovacími vložkami do 440 V.

WAGO-Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 143, e-mail: info.cz@wago.com, www.wago.cz