Aktuální vydání

celé číslo

06

2024

MSV 2024

celé číslo

Spojení strojového vidění a automatizace: OPC UA Vision

Odborníci z průmyslu jsou zajedno v tom, že význam strojového vidění v průmyslové automatizaci neustále roste. „Specifikace OPC UA Vision, zveřejněná v polovině roku 2018, podpoří proces inovací v oboru strojového vidění,“ sdělil Florian Niethammer, vedoucí projektu veletrhu Vision.

Veletrh Vision, věnovaný systémům strojového vidění, se bude konat ve Stuttgartu od 6. do 8. listopadu 2018 a zúčastní se jej více než 460 vy­stavovatelů.

OPC UA Vision je otevřený standard pro komunikaci a výměnu dat v propojených komunikačních systémech založených na Ethernetu. Nový standard je podporován většinou významných výrobců systémů strojového vidění, protože umožňuje, aby jimi dodávané systémy „mluvily stejnou řečí“ jako řídicí systémy průmyslové automatizace. Význam standardu přibližuje Dr. Christian Mosch z VDMA Industry 4.0 Forum těmito slovy: „Zveřejnění specifikace OPC UA pro strojové vidění je důležitým krokem k interoperabilitě zařízení od různých výrobců. Komunikace v systémech založených na konceptu průmyslu 4.0 bude v budoucnu vycházet právě z tohoto standardu.“

Podle Dr. Horsta Heinol-Heikkinena, vedoucího OPC UA Vision Initiative VDMA a výkonného ředitele firmy Asentics, je výhodou pro uživatele zejména snazší konfigurace a integrace do existujících řídicích systémů. „Interoperabilita je klíčovým parametrem pro výběr produktů v propojeném světě průmyslu 4.0,“ konstatoval Heinol-Heikkinen.

Karlheinz Hohm, viceprezident pro výzkum a vývoj průmyslové automatizace ve společnosti Isra Vision, také vidí současné aktivity spojené s OPC UA Vision v pozitivním světle: „Snazší integrace strojového vidění do automatizačních systémů umožní výrobní procesy nejen zefektivnit, ale také je učinit flexibilnějšími. Protože pro integraci systémů strojového vidění nebude třeba mít žádné specializované znalosti, uživatelé je budou moci rychle a snadno využívat pro automatizaci své výroby.“

Firma Isra Vision představí na veletrhu Vision návštěvníkům nové produkty navržené podle koncepce plug and automate. Produkty podle této koncepce firma vyvíjí a vyrábí již několik let a v roce 2015 za ně dostala Cenu za inovace německého průmyslu.

Více informací o veletrhu Vision zájemci najdou na https://www.messe-stuttgart.de/vision/en/.

(Bk)

Obr. 1. Pohled do veletržní haly v době minulého ročníku veletrhu Vision v roce 2016 (foto: Messe Stuttgart)