Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Špičkové pneumatické prvky pro průmyslovou automatizaci

číslo 1/2006

Špičkové pneumatické prvky pro průmyslovou automatizaci

Firma SMC Corporation byla založena v roce 1959 v Japonsku a v současné době je největším světovým výrobcem pneumatických prvků pro průmyslovou automatizaci. Firma má 27 výrobních závodů a obchodní zastoupení firmy se nacházejí ve více než 55 zemích světa. Ve výrobním programu společnosti jsou mimo standardní i oborově specifické prvky, které nacházejí využití v oblasti výroby léků, ve zdravotnictví, v potravinářském, chemickém, textilním a sklářském průmyslu, chladírenské technice, při úpravě stlačeného vzduchu se speciálními požadavky na čistotu apod. SMC má v současné době v nabídce přes 10 000 základních výrobků ve více než 540 000 variantách. Každý den se v mateřské společnosti v Japonsku přibližně 1ů zabývá dalším vývojem nových prvků podle požadavků zákazníků a návrhem aplikací pneumatické techniky. Další technická centra jsou ve Velké Británii a v USA.

Obr. 1. Speciální válce se západkou jsou určeny především pro upínání plechů, např. před svařováním v automobilovém průmyslu
Obr. 3. Pneumaticky ovládané ventily LVA jsou zvláště vhodné pro regulaci průtoku velmi čistých kapalin, např. v medicíně nebo farmaceutickém průmyslu
Obr. 4. Oddělovače MIW jsou určeny k zadržování a separaci součástek na dopravníkových pásech

Obr. 1. Obr. 3. Obr. 4.

Jedním z nosných programů firmy SMC je automatizace výroby v automobilovém průmyslu. V roce 1989 byl zahájen projekt technické a vývojové podpory pro největší světové výrobce automobilů, jako jsou Toyota, Mercedes, Nissan, Renault, Honda, Ford a další. Požadavky jmenovaných firem jsou převedeny do jednotlivých vývojových oddělení odpovědných za konkrétní výrobní technologie nebo jejich konstrukční prvky. Tímto způsobem byly vyvinuty např. proporcionální ventily řídící přítlak svařovacích kleští pro firmu Volkswagen, balancéry s nosností 250 kg pro firmu Daimler-Chrysler, speciální upínací vakuové prvky pro firmu Renault apod. Je běžnou praxí, že ve výrobních závodech světových výrobců automobilů trvale pracují zaměstnanci společnosti SMC jako techničtí experti pro technickou podporu.

Obr. 2.

Obr. 2. Elektro-pneumatické převodníky ITV

V České republice je společnost SMC zastoupena od roku 1994 prostřednictvím SMC Industrial Automation CZ, s. r. o. Vedení firmy, technický útvar, sklad, logistika a zákaznický servis jsou soustředěny v Brně. Jsou zde i předváděcí a školicí místnost (show room a training room), kde se konají školení a prezentace pro zákazníky.

Nově byly zřízeny linky pro přímý kontakt se zákaznickou podporou (nabídky, stav zakázek, ceny, dodací termíny atd.) a technickou podporou (technické vlastnosti prvků a vhodnost použití, specifikace objednacích kódů atd.).

Regionálně v Česku pracuje patnáct prodejních techniků, kteří pro zákazníky zajišťují komplexní obchodně-technický servis. Regionální zastoupení jsou v Brně, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Klatovech, Liberci, Mladé Boleslavi, Ostravě, Otrokovicích, Praze a v Ústí nad Orlicí.

V případě zájmu pracovníci společnosti SMC rádi poskytnou čtenářům více informací.

(SMC Industrial Automation CZ, s. r. o.)

SMC Industrial Automation CZ, s. r. o.
Hudcova 78a
612 00 Brno
tel.: 541 424 611
fax: 541 218 034
e-mail: office@smc.cz
http://www.smc.cz