Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Součinnost robotů a strojních operací za přispění systému IndraMotion

Kombinace funkcí Motion pro řízení polohy a pohybu, Logic pro vykonávání logických funkcí a Robotics pro řízení činnosti robotů v multikinematickém systému IndraMotion for Packaging od společnosti Bosch Rexroth usnadňuje dokonalé začlenění robotů do plně automatizovaných balicích linek. Řídicí systém může ovládat až šestnáct kinematických řetězců, každý až s osmi interpolovanými osami, a tak realizovat funkce najetí do požadované polohy, orientace předmětů a s nimi synchronizovaného pohybu pásového dopravníku. Italská společnost Cama Group takto významně snížila náklady na integraci robotů různých typů do balicích linek.
 
Společnost Cama, vyrábějící balicí linky především pro potravinářský průmysl, používá IndraMotion for Packaging pro efektivní a rychlou realizaci různých variant balicích linek, od samostatných balicích strojů až po rozsáhlé plně automatické balicí linky. Ve všech případech přináší IndraMotion zefektivnění konstrukční a inženýrské práce při navrhování zařízení a jejich uvádění do provozu.
 
IndraMotion umožňuje společnosti Cama integrovat do balicích linek jak nově vyvinuté dvouosé roboty MN-530, tak špičkové roboty Triaflex se čtyřmi řízenými osami, a to bez nutnosti použít speciální řídicí systém vyhrazený k řízení robotu.
 
Cenově příznivý a rozměrově kompaktní robot MN-530 přenáší břemena do hmotnosti 15 kg uchopovacím nástrojem šířky až 600 mm při rychlosti až 65 cyklů za minutu (obr. 1).
 
V rozváděči balicí linky je v malém prostoru umístěna veškerá výkonová elektronika pro všechny použité roboty. Úspora není jen v menší velikosti rozváděče, ale také v omezení nutné kabeláže. Software IndraWorks od firmy Rexroth usnadňuje technikům firmy Cama programovat jednotlivé kinematické řetězce. Použitý komunikační systém Sercos III, mezinárodně standardizovaný systém založený na průmyslovém Ethernetu a umožňující komunikaci v reálné čase, ocení uživatelé zvláště u rozsáhlých projektů. V balicích strojích a linkách od firmy Cama jsou tak propojeny a synchronizovány libovolné počty pohybových os řízených i několika samostatnými řídicími jednotkami.
 
Také začlenění systémů strojového vidění do řídicího systému balicí linky je pomocí IndraMotion for Packaging velmi jednoduché, problémem není ani retrofit již existujících strojů a robotů.
(Podle tiskové zprávy Bosch Rexroth, leden 2009. Překlad a úprava Bk.)
 
Obr. 1. Robot MN-530 s uchopovacím nástrojem pro operace typu pick and place