Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Nová verze SoMachine V4.1 je navržena tak, aby splňovala současné požadavky na efektivní řízení strojů. Jednotné vývojové prostředí proto umožňuje vývoj, uvedení do provozu a údržbu malých i středně velkých strojů, popř. celých technologických celků.
O tom, že Schneider Electric uvádí na český a slovenský trh The NEXT generation – novou generaci PLC a LMC z koncepce MachineStruxure – si mohli čtenáři přečíst již v minulých číslech časopisu Automa. Nastal čas seznámit se s neméně důležitou částí tohoto uceleného řešení pro výrobce strojů – s vývojovým prostředím SoMachine se vší robustností jeho nové verze V4.1.
Také zde udělali vývojáři znatelný kus práce. Základní nabídku přepracovali tak, aby programování bylo jednoduché a intuitivní i pro méně zkušené uživatele. Typicky jde o techniky, kteří potřebují jednou za čas udělat kratší program nebo změnit ten dosavadní. Profesionálové, pro které je programování denním chlebem, naproti tomu ocení mnoho nových a užitečných funkcí.
SoMachine V4.1: intuitivní vývojové prostředí
Jednodušší je jak připojení k PLC (popř. LMC) a jeho vizuální identifikace, tak způsob přenosu aplikace a firmwaru pomocí karty SD. K intuitivnímu ovládání přispívá také integrace oblíbeného inženýrského prostředí Vijeo Designer, určeného pro HMI Magelis.
SoMachine ve verzi V4.1 podporuje všech šest jazyků podle normy IEC 61131-3. Dále obsahuje konfigurátory sběrnic (Modbus, EtherNet/IP, CANopen, AS-Interface, Profibus), expertní diagnostiku pro odladění a množství „chytrých prográmků“ pro údržbu a vizualizaci, včetně webové.
Vývojáři jistě ocení tzv. tracer, pomocí něhož mohou sledovat graficky zpracované hodnoty proměnných během každého kroku programu. Servisním technikům a koncovým uživatelům přijde vhod volně šiřitelný nástroj Controller Assistant, který jim dovolí zálohovat aktuální nastavení PLC přímo do počítače nebo na kartu SD a v případě výměny nahrát původní nastavení zpět.
K výhodám SoMachine V4.1 patří také předem připravené aplikační funkční bloky, které řeší úlohy typické pro konkrétní technologie – např. balicí stroje, jeřáby, čerpadla nebo dopravníky. Reálně tak snižují náklady na vývoj stroje a zrychlují jeho uvedení na trh.
SoMachine „zvládá“ všechna běžná zařízení
Ve vývojovém prostředí SoMachine V4.1 lze programovat, řídit a nastavovat (obr. 1):
- programovatelné automaty: Modicon M238, Modicon M241, Modicon M251, Modicon M258,
- jednotky řízení pohybu: Modicon LMC058, Modicon LMC078,
- mikropanely: Magelis HMI STO, Magelis HMI STU,
- operátorské panely: Magelis GTO, Magelis GH, GK, GT, Magelis XBTGC,
- kartu IMC pro řízení měničů frekvence Altivar 71,
- rozšiřující moduly pro PLC: Modicon TM2, TM3, TM4, TM5, TM7 a TM8.
Jednadvacet dní zdarma – a potom?
Verzi trial SoMachine V4.1, která je plně funkční po 21 dní, si lze bezplatně stáhnout na
www.schneider-electric.cz, sekce užitečné odkazy – software k bezplatnému stažení. V případě zájmu o prodloužení používání zakoupením licence může uživatel kontaktovat zákaznické centrum společnosti Schneider Electric (tel.: 382 766 333).
The NEXT generation dokáže citelně zvýšit výkon každého stroje. Navíc zpříjemní veškeré operace během celého jeho životního cyklu, od vývoje až po údržbu.
Obr. 1. SoMachine V4.1 – efektivní řešení pro každý stroj
Obr. 2. SoMachine V4.1 lze použít na stolních počítačích i mobilních zařízeních