Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Softwarová výbava operátorského panelu VT250 od společnosti Turck

Nový operátorský panel s funkcemi PLC a komunikační brány pro průmyslové sběrnice VT250 od společnosti Turck byl v loňském roce v časopise Automa představen ve dvou rozsáhlých článcích (Nová řada operátorských panelů společnosti Turck v čísle 6/2010 a Komunikační PLC s vizualizačními funkcemi od společnosti Turck v čísle 10/2010). Tento článek se bude věnovat softwarové výbavě tohoto operátorského panelu.
 
Na začátek stručně připomeňme základní technické parametry hardwaru panelu VT250 (obr. 1). Tento panel je v současné
době dodáván s displejem o úhlopříčce 5,7" s rozlišením 320 × 240 pixelů a 65 tisíci barvami. Má dotykový displej pracující na odporovém principu. K dispozici jsou dvě rozhraní RJ-45 pro real-time Ethernet, sériové rozhraní RS-232/485 a USB. Jako komunikační brána může panel pracovat, podle provedení, jako master v síti Profibus-DP, jako master v síti DeviceNet a jako master/slave v síti CANopen. Panel obsahuje 32bitový procesor typu RISC (200 MHz), 4 MB paměti pro programy a data, 16 kB trvalé paměti a slot pro kartu SD/MMC. Krytí z čelní strany je IP65.
 

Programování PLC

 
Funkce PLC se programují podle jazyků IEC 61131-3 v prostředí CoDeSys™, jež je v současné době k dispozici ve verzi 3.4. Prostředí Codesys se v průmyslové automatizaci stalo v podstatě standardem, pro tvorbu programů je využívá mnoho programátorů a k dispozici je zdarma.
 

Programování vizualizace

 
Pro tvorbu vizualizačních aplikačních programů si společnost Turck pro své panely VT250 vybrala prostředí QViS™ od německé společnosti Hilscher.
 
QVIS je prostředí zvláště vhodné pro vizualizaci na vestavných systémech s displeji QVGA nebo SXGA a s operačními systémy WinCE, Windows, Linux nebo, jako v případě VT250, rcX. Výhodné pro vestavné systémy je, že výsledný kód aplikace je velmi úsporný a její běh na procesorech RISC je rychlý.
 
Aplikační program se vytváří ve vývojovém prostředí na PC s operačním systémem Windows a platformou .NET. Protože platforma .NET je na mnoha PC již nainstalována pro jiné účely, mohou si zákazníci, kteří si kupují panel VT250, vybrat, zda chtějí instalaci vývojového prostředí s platformou .NET, nebo bez ní. V obou případech je prostředí pro vývoj aplikačních programů dodáváno k panelu zdarma.
 
Práce s QVIS je snadná a intuitivní. Při návrhu aplikačního programu pomáhá uživateli on-line nápověda. Po kliknutí na vybraný prvek se zobrazí jeho vlastnosti a uživatel je může bezprostředně konfigurovat. Symboly, tlačítka, texty a další objekty je možné vybírat z knihovny. Při tvorbě aplikace se také automaticky vytváří seznam proměnných a objektů. Výhodné pro použití v panelu VT250 je to, že součástí vizualizačního prostředí je také funkce pro import proměnných z prostředí Codesys, a není tedy třeba je mezi oběma programy „přetahovat“ ručně.
 
Uživatelé jistě ocení bohatý výběr funkcí pro různé úlohy HMI. Nástroj pro receptury umožňuje volně navrhovat sestavy receptur. Připravené jsou funkce save/load, download/upload a print. Nástroj pro trendy umožňuje v jednom okně zobrazovat časový průběh až čtyř proměnných. Využít v něm lze funkce pro navigaci a správu uložených dat. Nástroj pro alarmy dovoluje zobrazit seznam výstražných hlášení s časovou značkou. Alarmy je možné řadit do tříd a potvrzovat. Alarmy různých tříd a stavů mohou být rozlišeny barvou. K dispozici je také historie alarmů pro pozdější analýzu. Nástroj seznamy je určen k zobrazování sestav proměnných s jejich označením, názvem, limitními hodnotami a aktuální hodnotou. Seznam lze v případě potřeby vytisknout. Uživateli jsou rovněž k dispozici systémové funkce: přepínání jazykových verzí, možnost přepočtu inženýrských jednotek a ochrana aplikačního programu heslem.
 

Závěr

 
Softwarové vybavení je významnou součástí moderních operátorských panelů a ovlivňuje jejich užitnou hodnotu. Tento článek dokazuje, že panely VT250 v tomto ohledu nijak nezaostávají, naopak – k dispozici je moderní, snadno ovladatelný software se všemi funkcemi, které mnohou být od moderních operátorských panelů a PLC vyžadovány.
 
Společnost TURCK, s. r. o., nabízí v rámci svých bezplatných služeb zpracování návrhu řešení pro danou aplikaci a předložení cenové nabídky. Při realizaci poskytuje kompletní dodávku hardwaru a softwaru, včetně uvedení do provozu a napojení na informační systém zákazníka.
 
Obr. 1. Operátorský panel VT250 s funkcemi PLC a komunikační brány