Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Snímače Turck pro řízení polohy a pohybu

Společnost Turck, přední světový dodavatel systémů a komponent průmyslové automatizace, nabízí množství snímačů pro kontrolu polohy a pohybu pracujících na různých principech. Jsou to např. snímače indukční, kapacitní, optické, ultrazvukové nebo radarové, které se osvědčují v mnoha automatizačních úlohách.

 
V poslední době si své postavení získávají snímače na nových, netradičních principech.
 

Indukční snímače polohy

Indukční snímače polohy využívají indukční oscilační vazbu mezi snímacím prvkem a senzorem. Výstupem je proporcionální analogový signál úměrný poloze snímacího prvku. Výhodou tohoto principu snímání je to, že rezonanční obvod je absolutně odolný proti vnějším elektromagnetickým polím.
 
Robustní pouzdro senzoru i snímacího prvku se stupněm krytí IP67 zabraňuje ovlivňování vlhkostí a znečištěním, s nimiž mohou mít potíže klasické potenciometry. Snímače pracují s napájecím napětím 15 až 30 V DC a v teplotním rozsahu –40 až +70 °C.
 
Senzory se připojují standardním konektorem M12×1, a to jak pro napěťové a proudové výstupy, tak pro výstupy s protokoly Modbus RTU, SSI, IO-Link, Profibus-DP, DeviceNet, CANopen nebo Ethernet. Rozhraní IO-link uživateli umožňuje snímače pohodlněji a rychleji nastavit, což je velká výhoda při jejich uvádění do provozu a údržbě. Instalace pouze jednoho třížilového kabelu pro přenos dat a napájení zjednodušuje zapojení, snižuje náklady a navíc uživatelům dovoluje stahovat parametry z jednoho na druhý snímač stejného typu. Zdlouhavé ruční nastavování parametrů tedy není třeba.
 
K dispozici je i ovladač DTM (Device Type Manager). Díky přehlednému uživatelskému prostředí softwarového nástroje (např. PACTware) DTM uživateli umožňuje snímače jednoduše nastavovat a spravovat.
 

Bezkontaktní rotační snímač QR

Rotační snímače je možné nalézt na robotech, v baličkách, paletizátorech, zvedacích zařízeních, jevištní technice a v mnoha dalších zařízeních. Převádějí mechanický pohyb na elektrické signály a používají se všude tam, kde je třeba snímat počet otáček, směr otáčení, úhlovou polohu nebo, s příslušným převodem, délku. Klasické rotační snímače pracují na optickém principu: světlo z vysílačů prochází skleněným kotoučem se značkami. Střídání světlých a tmavých polí je snímáno senzorem na druhé straně kotouče. Zpracováním takto vzniklých impulzů vzniká výstupní signál, který je úměrný úhlu natočení. Rotační snímače na magnetickém principu zase snímají úhel natočení magnetu nad čipem senzoru. V obou případech mají snímače zpravidla vlastní ložiska, protože jsou velmi citlivé na správné nastavení všech svých částí vzhledem k sobě. Limitujícím faktorem pro použití těchto snímačů bývá malá mechanická odolnost, nízký stupeň krytí, komplikované uchycení, a především omezená životnost ložisek.
 
Snímací prvek snímačů QR (obr. 1) pracujících na indukčním principu je umístěn na hřídeli, jejíž natočení se měří, a senzor je pevně uchycen v těle snímače. Snímač není citlivý na nastavení snímacího prvku vzhledem k senzoru, nepotřebuje tedy vlastní přesná ložiska a nemá zmíněné nectnosti běžných optických nebo magnetických snímačů. Snímače QR jsou univerzální: naprogramováním lze zvolit absolutní jednootáčkový snímač s analogovým výstupem, absolutní víceotáčkový snímač s výstupem SSI nebo inkrementální snímač s pulzním výstupem. K dispozici je široká nabídka příslušenství pro montáž na hřídele různých průměrů do 20 mm. Snímače QR jsou skutečně unikátním produktem, který umožňuje rychle a efektivně vyřešit různé, i náročné úlohy.
 

Lineární indukční snímače Li

Lineární indukční snímače se používají ve vstřikovacích lisech, kovoobráběcích strojích, svařovacích automatech, lisech, zakružovacích, ohýbacích či rovnacích strojích, balicích a plnicích strojích, ale i ve větrných turbínách nebo k polohování solárních panelů.
 
Lineární indukční snímače s označením Li (obr. 2) jsou vhodné pro nahrazení dražších magnetostrikčních lineárních snímačů i choulostivých potenciometrů. Snímače pracují na principu rezonance: v jejich pouzdře je zabudována cívka vysílače, která vytváří vysokofrekvenční střídavé magnetické pole, jež aktivuje rezonátor v polohovacím zařízení.
 
Snímače jsou dodávány s odměřovací délkou 25 až 1 000 mm s rozlišením až 1 µm a s mimořádně krátkými mrtvými zónami, které jsou pouze 29 mm na každé straně. Možnost nastavit měřicí rozsah snímače uživatelům umožňuje obejít se bez zvláštních variant pro specifické úlohy. Robustní plochý obdélníkový profil hliníkového pouzdra snímače usnadňuje montáž.
Jan David, Turck, s. r. o. 
Obr. 1. Kontrola natočení ramen robotu snímači QR 14
Obr. 2. Kontrola vysunutí ramena karuselu lineárním snímačem Li 100