Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Snímače teploty a tlaku pro každé použití

Snímače teploty a tlaku pro každé použití

Výkonné snímače a přístroje pro měření a hlídání tlaku a teploty tekutin a hustoty plynů k použití v rozličných odvětvích průmyslu dodává specializovaná švýcarská společnost Trafag AG, založená v roce 1942, která v současnosti jen ve svém hlavním sídle v Männedorfu u Curychu zaměstnává více než 200 pracovníků. Společnost s vlastní vývojovou a výrobní základnou, známá také jako Trafag Sensors & Controls, staví svůj úspěch na technické úrovni svých výrobků, jejich kvalitě a těsné spolupráci s jejich uživateli.

Obr. 1.

Obr. 1. Presostat pro hlídání rozdílu tlaků typové řady Trabag 920

Použití

Oblasti použití výrobků společnosti Trafag jsou velmi rozmanité. K uspokojení veškerých požadavků zákazníků jsou k dispozici jak rychle dostupné standardizované výrobky, tak i přístroje navržené a vyrobené podle speciálních požadavků. Měřicí přístroje značky Trafag najdou uplatnění všude tam, kde jsou kladeny velké požadavky zejména na:

  • odolnost proti rázům a vibracím,
  • elektromagnetickou kompatibilitu,
  • dlouhodobou stabilitu parametrů,
  • dlouhou dobu života,
  • schválení a certifikace (železnice, stavba lodí, prostředí s nebezpečím výbuchu atd.).

Spalovací motory

Společnost Trafag již déle než dvacet let vyvíjí a vyrábí velmi kvalitní přístroje pro měření tlaku a teploty v oboru spalovacích motorů, zejména dvou- a čtyřtaktních naftových a plynových, pro obchodní i vojenské lodě, železniční vozidla, zemědělské a stavební stroje, vojenská vozidla, decentralizovanou výrobu elektřiny, letadla i průmyslové využití. Měřenými médii jsou především mazací oleje, chladicí kapaliny, plnicí vzduch a pohonné hmoty (obr. 1). Celosvětově je společnost známa jako přední výrobce snímačů tlaků velikosti až 220 kPa pro rovnotlaké vstřikovací systémy (common rail).

Obr. 2.

Obr. 2. Zvlášť odolný převodník tlaku řady Trabag Navistat 8202 s výstupem 4 až 20 mA

Kolejová vozidla

Významnými zákazníky společnosti jsou již po desetiletí podniky zabývající se výrobou a údržbou kolejových vozidel. Pro mezinárodní dodavatele brzdných systémů, klimatizačních zařízení, dveřních automatik atd. společnost vyrábí velmi přesné a odolné tlakové spínače a snímače tlaku, mj. vyhovující speciálním požadavkům na EMC (odolnost proti vysokému napětí na železnici).

Strojírenství, výroba přístrojů a hydraulika

Pro stavbu strojů a přístrojů dodává společnost snímače tlaku, tlakové spínače a termostaty ve standardních provedeních i specifické, vyráběné na zakázku (typu OEM). Robustní snímače tlaku malých rozměrů se používají např. v různých hydraulických systémech (obr. 2), v autoklávech, pumpách, kompresorech apod. Přesné a odolné tlakové spínače a termostaty nacházejí obdobně uplatnění např. v pneumatických přístrojích, pumpách, kompresorech, průmyslových bojlerech či ve strojích pro elektroerozní obrábění.

HVAC a chladicí technika

V oborech HVAC a chladicí techniky je společnost dobře zapsána již déle než 30 let. Dodává mechanické termostaty, termostaty pro průmysl a klimatizační zařízení i víceúčelové termostaty s několika spínacími body (obr. 3). V oboru chladicí techniky nabízí speciálně vyvinuté snímače tlaku pro všechna běžná chladiva.

Obr. 3.

Obr. 3. Prostorový termostat Trabag Altero Ambistat A2/A25

Výrobky do prostředí s nebezpečím výbuchu

K použití v prostředí s nebezpečím výbuchu v chemických, rafinerských i jiných technologických provozech dodává společnost široký sortiment tlakových spínačů a termostatů s certifikáty podle ATEX. Dodávány jsou také jiskrově bezpečné snímače tlaku podle EEx ia T4 ... T6, provedené jako chemicky odolné a popř. schopné ponoru.

Dostupnost výrobků

Společnost Trafag je přítomna ve více než 40 zemích světa. V roce 2001 bylo vybudováno výrobní pracoviště v ČR, kde také od roku 2005 působí jako technické a obchodní zastoupení pro ČR a SR společnost Trafag, spol. s r. o.

Růžena Pavlíková, Trafag, spol. s r. o.

Trafag spol. s r. o.
Oldřichov čp. 73
347 01 Tachov,
tel.: 374 723 250
fax: 374 724 907
e-mail: ruzena.pavlikova@trafag.com
http://www.trafag.cz