Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Snímače DataMan 100 v novém provedení

Strojové vidění je doménou firmy Cognex Corporation, která dodává kamery, optické snímače a snímače identifikačních kódů do průmyslového prostředí. Senzory a kamerové systémy společnosti Cognex se používají v továrnách po celém světě k automatickému řízení výroby četných produktů a k zajištění jejich kvality. Tato společnost nyní rozšiřuje funkce kamerových snímačů identifikačních kódů DataMan100, které jsou určeny k montáži do stroje. Jejich konstrukce byla nyní upravena tak, aby se rozšířily možnosti jejich použití a usnadnila se jejich implementace.
 

Nové provedení objektivu

Kamerové snímače identifikačních kódů řady DataMan 100 (obr. 1) jsou kompaktní přístroje s odolným pouzdrem, v němž je umístěna kamera, osvětlovač, procesor i komunikační rozhraní. Základem jejich funkce je kamerový systém CCD s rozlišením 1 280 × 960 bodů. Díky novému příslušenství je nyní možné přizpůsobit funkce čtení snímače DataMan 100 tak, aby vyhovovaly různorodým úlohám. Objektiv SHD (Super High Density) dovoluje číst kódy velmi malých rozměrů. To využijí výrobci plochých panelů a desek plošných spojů, kteří potřebují, aby snímače rozeznávaly miniaturní kódy, jejichž buňky mají velikost pouhých 0,05 mm. Snímače jsou vybaveny vyměnitelným objektivem, připevněným tzv. C-úchytem (C-mount), tedy závitem 1"-32UNF (průměr jeden palec, 32 závitů na palec). Toto provedení rozšiřuje spektrum objektivů, které mohou být ve snímači použity. Vhodnou volbou objektivu lze přizpůsobit pracovní vzdálenost a zorné pole požadavkům dané úlohy v logistice, při manipulaci s materiálem a v dalších úlohách.
Uvedená konstrukce snímačů usnadňuje jejich integraci do zařízení a v některých případech vede ke snížení celkových nákladů na implementaci.
 

Rozeznávání dalších kódů

Další novinkou snímačů DataMan je rozšíření spektra kódů, které dokážou rozeznávat. Snímače mohou číst další typy čárových (jednodimenzionálních, 1D) a maticových (dvoudimenzionálních, 2D) kódů. Patří mezi ně speciální kódy PharmaCode, RSS (Reduces Space Symbology), CS (Composite Symbology), PDF417, MicroPDF a také nejoblíbenější poštovní kódy. Díky tomu je nyní možné používat snímače DataMan 100 i v dalších oblastech, jako je automobilový nebo farmaceutický průmysl, v balicích linkách, při výrobě elektroniky nebo manipulaci s dokumenty.
 

Kompaktní provedení

Snímače DataMan 100 jsou vybaveny vlastním osvětlením se zabudovaným zaměřovačem a bzučákem. Mají seřiditelnou optiku a tlačítkovou spoušť. Kompaktní provedení umožňuje použít je ve stísněných prostorách, např. v tiskárnách nálepek, klinických analyzátorech, značkovačích a manipulátorech s dokumenty.
 

DataMan 7500

Vedle řady DataMan 100 dodává společnost Cognex pro identifikaci kódů řadu snímačů do ruky pod označením DataMan 7500. Velmi praktické jsou bezdrátové snímače DataMan 7550 s rozhraním Bluetooth. Snímače obou typů obsahují patentované osvětlení Ultralight. Díky tomu je možné optimálně osvítit kód zhotovený na libovolném podkladu. Osvětlení pod malým úhlem umožňuje čtení kódů zhotovených zejména mikroúderem (dot peen) nebo laserem. Difuzní osvětlení je vhodné pro čtení kódů natištěných na papír. Pro rozeznávání kódů používají software IDMax, který „luští“ i silně znehodnocené kódy.
(ev)
 
Obr. 1. Snímač DataMan 100 společnosti Cognex