Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Snímač relativního tlaku pro mobilní hydraulické stroje

Firma Huba Control je významný švýcarský výrobce snímačů tlaku, jehož historie sahá do roku 1945. Firma má vlastní vývoj a výrobu senzorů, které pracují na principu keramických tenzometrů, což umožňuje konstruovat snímače s různými specifickými vlastnostmi.

Nyní firma uvádí na trh nový snímač tlaku typu 512 (obr. 1). Tento průmyslový snímač s kabelovým připojením splňuje nejvyšší požadavky těžkého průmyslu a mobilních hydraulických zařízení. Je vyráběn s krytím IP69K, které je standardem pro silniční vozidla. Zařízení s tímto krytím jsou odolná proti stříkajícím kapalinám o vysokém tlaku a teplotě. Číslice 6 se týká vnější ochrany proti prachu, 9 znamená ochranu proti tryskající kapalině pod vysokým tlakem, K značí, že použitá voda může mít vysokou teplotu. Standardně je snímač vybaven tlumičem, který brání jeho poškození vlivem tlakových rázů.

Snímače mohou pracovat s médiem do teploty 125 °C a při teplotě okolí od –40 do +100 °C. Jako příslušenství může být dodán teplotní oddělovací člen pro teploty až 300 °C.

Senzor je zhotoven tenkovrstvou technologií vyvinutou firmou Huba Control, která se v posledních více než dvaceti letech osvědčila v milionech snímačů. Zmíněné provedení navíc používá membránu z korozivzdorné oceli. Snímač je plně hermeticky svařen.

Kompaktní a odolná konstrukce splňuje požadavky na odolnost proti otřesům a vibracím podle normy ISO 16750 pro silniční vozidla.

Snímače tlaku průmyslových řad zaručují velkou elektromagnetickou kompatibilitu podle různých standardů pro silniční vozidla s testovací úrovní do 100 V/m.

Hlavní výhody jsou:

  • spolehlivost v náročných podmínkách,
  • široký rozsah teplot,
  • kompaktní a robustní konstrukce, zaručující velkou provozní spolehlivost,
  • svařovaná konstrukce bez elastomerových těsnění,
  • zanedbatelný vliv teploty na přesnost,
  • vynikající EMC,
  • odolný kabel PUR s krytím IP69K.

Snímače 512 jsou určeny pro zákazníky OEM, kteří požadují velkou odolnost a nízkou cenu. Měřicí rozsahy typu 512 jsou od 0 až 4 do 0 až 100 MPa.

Pro malosériovou výrobu a kusové dodávky je určena řada 558 (obr. 2) s možností volby několika druhů konektorového připojení při stejných parametrech. Tento snímač je opatřen keramickou měřicí membránou, která je v kontaktu s médiem. Měřicí rozsahy typu 558 jsou od 0 až 600 kPa do 0 až 6 MPa.

Snímače Huba Control jsou vyráběny v nejrůznějších verzích, a nalézají proto uplatnění v mnoha rozličných aplikacích. Na český trh je dodává firma TOP Instruments (spojení viz inzerát na této straně). 

(TOP Instruments, s. r. o.)

Obr. 1. Snímač tlaku 512

Obr. 2. Snímač tlaku 558