Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Snímač koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší

Velká koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší zvyšuje únavu. Proto je třeba koncentraci CO2 měřit, zvláště na místech, kde se schází více lidí v malém prostoru (velkokanceláře open space, obchodní střediska, divadelní a koncertní sály apod.) V katalogu firmy Distrelec je pod katalogovým číslem 911707 (rubrika elektronika a automatizace/měřicí technika) snímač koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší testo 535. Jde o mobilní snímač určený pro pracovníky v oboru vzduchotechnických zařízení. Je vhodný např. k měření koncentrace CO2 u vyústění přívodních nebo odvodních kanálů větrání a klimatizace nebo přímo v prostoru kanceláří či hal. Výsledky včetně data a času měření je možné okamžitě vytisknout na přenosné tiskárně, také od firmy Testo (není součástí dodávky). Přístroj má napevno připojenou sondu a pro zvýšení odolnosti k němu lze dodat pouzdro Topsafe, které přístroj chrání před znečištěním i nárazem. Napájí se z akumulátorových baterií nebo ze síťového zdroje (baterie se objednávají zvlášť).

Přístroj využívá dvoukanálový infračervený senzor, který se vyznačuje dlouhodobou stabilitou, velkou přesností a spolehlivostí. Nevyžaduje opakovanou kalibraci. Jeho měřicí rozsah je 0 až 9 999 ppm CO2. Nejistota měření do 5 000 ppm je ±50 ppm + 2 % z naměřené hodnoty, přes 5 000 ppm je to ±100 ppm + 3 % z naměřené hodnoty. Kromě aktuální hodnoty si přístroj ukládá do paměti maximální změřenou hodnotu a dokáže počítat průměrnou hodnotu za daný časový interval.

Přístroj má dobře čitelný dvouřádkový LCD. Provozní teplota je 0 až +50 °C. Dodávané baterie zaručují přibližně 6 h provozu; pro prodloužení životnosti baterií se přístroj po 10 min nečinnosti sám vypne.

Přístroj má rozměry 190 × 57 × 42 mm a hmotnost 300 g. Pro snazší nošení si lze objednat upevňovací klips a držák sondy a pro dopravu přepravní kufřík.

Při objednání u firmy Distrelec je dodací doba 24 hodin, náklady za dopravu zásilky činí 5 eur (plus DPH). Tato cena je nezávislá na hmotnosti a ceně zásilky.

(Distrelec)