Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Snadný a zabezpečený přenos dat do mobilních koncových zařízení

Software TwinCAT IoT Communicator usnadňuje programovatelným automatům komunikaci s mobilními zařízeními tím, že umožňuje přímé a zabezpečené připojení PLC s programovým prostředím TwinCAT ke službě zasílání zpráv s šifrováním TLS (Transport Layer Security). Pro uživatele chytrých telefonů a tabletů to znamená, že mohou na displejích svých zařízení přehledně vizualizovat provozní data z PLC. Alarmy jsou do těchto zařízení zasílány jako zprávy push message.

Software TwinCAT 3 IoT Communicator používá k výměně dat mechanismus publish/subscribe. Protože nejsou třeba žádná speciální nastavení firewallu, je začlenění do současné komunikační sítě snadné. Informace jsou vyměňovány programem message broker, který využívá běžný protokol MQTT a pracuje jako centralizovaná služba zpráv v cloudu nebo v lokální síti.

Přenesená data mohou být zobrazena na mobilním zařízení prostřednictvím aplikace IoT Communicator App, která je dostupná pro Android i iOS. V aplikaci je také vestavěna čtečka QR kódů pro automatické načtení přístupových dat pro komunikaci mezi zařízením se softwarem message broker a jednotlivými uživateli.

Software TwinCAT IoT Communicator zjednodušuje přenos zpráv push message. Tyto zprávy mají ve srovnání s konvenčními e-maily nebo SMS množství výhod: dovolují zobrazovat živá data, hodnoty proměnných a jejich stavy.

Beckhoff Česká republika, s. r. o., tel.: + 420 511 189 250, e-mail: info.cz@beckhoff.com, www.beckhoff.cz