Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Široká nabídka snímačů z jednoho zdroje

Firma Balluff se pravidelně účastní významných průmyslových veletrhů a výstav a nebude chybět ani na letošním ročníku veletrhu Amper. V článku jsou stručně představeny novinky značky Baluff v oblasti snímací techniky. S úplnou nabídkou firmy, dodávající snímače a další komponenty pro průmyslovou automatizaci, se návštěvníci veletrhu Amper 2010 budou moci seznámit ve stánku společnosti Baluff CZ s. r. o. (hala 3A,. stánek č. 15).
 

Mini´s – všestranné miniaturní snímače

 
Technický pokrok v oboru výrobních strojů a automatizovaných montážích linek a manipulátorů používaných při sériové výrobě vedou ke zvýšené poptávce po miniaturních a výkonných snímačích přiblížení a polohy. Vývoj pokračuje směrem k mimořádně malým konstrukcím snímačů, umožňujícím pracovat s čím dál tím menšími součástmi při stále menších rozměrech výrobních a montážních linek, což otevírá úplně nové možnosti automatizace.
 
Firma Balluff nabízí ve své řadě Mini's ucelený výrobní program miniaturních snímačů přiblížení a polohy založených na různých funkčních principech. Dodávány jsou snímače indukční, optoelektronické a kapacitní, dále magnetické snímače pro pneumatické válce a také lineární magnetický odměřovací systém (obr. 1). Charakterickými znaky snímačů řady Mini's jsou:
 • malá hmotnost, umožňující realizovat zařízení a procesy s velkou dynamikou,
 • velká konstrukční volnost díky rozmanitým druhům pouzder,
 • velká provozní pružnost díky širokému rozsahu funkčních principů.

Ultrazvukové snímače BUS

 
Ať jde o snímání či odměřování polohy nebo detekci přítomnosti pevných, sypkých nebo kapalných materiálů – zde všude lze jako univerzální řešení použít přesné ultrazvukové snímače typu BUS (obr. 2). Pracují vždy s velkým výkonem – nezávisle na barvě, průhlednosti a vlastnostech povrchu. Svou opravdovou sílu ukazují ultrazvukové snímače tehdy, když jsou zapotřebí velké provozní rozsahy při velké přesnosti. V prachu, mokru a páře či mlze jsou velmi často jediným řešením. Snímače typu BUS se osvědčily i v případech vlastního silného zašpinění.
 
Ultrazvukové snímače typu BUS mohou také nahradit tradiční snímače nebo poskytovat dodatečnou informaci o vzdálenosti. Jejich význačnými vlastnostmi jsou:
 • impozantní pracovní rozsah až do 6 m při rozlišení 1 mm,
 • spínací a analogové výstupy s nastavením sklonu převodní charakteristky a okamžiku sepnutí,
 • výběr válcových a kvádrových pouzder,
 • mimořádná přesnost nezávislá na vlastnostech objektu,
 • spolehlivost v komplikovaných situacích, např. při detekci materiálů pohlcujících zvuk (molitan, polystyren apod.)

Kapacitní snímače BCS

 
Kapacitní snímače Balluff řady BCS nejsou mistry v detekci objektů a polohy hladiny jen za standardních podmínek. Velmi dobře se uplatní i tam, kde jsou kladeny až mimořádně velké provozní požadavky. V řadě snímačů BCS jsou k dispozici přístroje odolávající velkým teplotám a tlakům, s pouzdry z korozivzdorné oceli i teflonu do extrémních provozních podmínek, se širokým rozsahem napájecího napětí a především s kompaktními tvary. V současné nabídce na trhu vynikají zejména hladinoměry s označením Smartlevel (obr. 3). Tyto téměř ideální snímače polohy hladiny detekují přítomnost vodivých médií i přes silnější skleněné nebo plastové stěny a současně také kompenzují některé významné rušivé vlivy. Jsou tudíž zárukou bezpečné detekce hladiny v mnoha nejrůznějších zařízeních a procesech. Charakteristické pro ně jsou:
 • pouzdro z PTFE odolné chemikáliím,
 • kompenzace vlhkosti, pěny a ulpívání,
 • schopnost detekce skrze stěnu ze skla nebo plastu tloušťky až 10 mm,
 • detekce médií s velkou vodivostí,
 • menší pořizovací i provozní náklady díky možnosti volné instalace (např. bez použití pomocné trubice) a minimálním požadavkům na čištění (u většiny úloh).

Optoelektronické snímače BOS 11K a BOS 23K

 
Klíčovou vlastností řady optoelektronických snímačů BOS 11K je jejich kompaktní pouzdro, umožňující použít různé způsoby montáže. Je navrženo zejména pro dopravníkové systémy, kde pomáhá významně zmenšit zastavěnou plochu. Závit na „čenichu“ pouzdra ve tvaru písmene T umožňuje snímač rychle instalovat při menších nákladech. Význačnými vlastnostmi snímačů typu BOS 11K jsou zejména:
 • kompaktní rozměry, usnadňující minimalizaci rozměrů stroje či zařízení,
 • uživateli vstřícná diagnostika prostřednictvím světelných diod (LED), umožňující snadno odhalit závady,
 • dostupnost ve všech standardních funkčních provedeních, včetně difuzního snímače s potlačeným pozadím a retroreflexní optické závory s polarizačním filtrem (obr. 4),
 • připojení konektorem M12 na kabelu délky 0,3 m nebo kabelem o délce 2 m.
Optoelektronické snímače typové řady BOS 23K se vyznačují pouzdrem středních rozměrů 52 × 50 × 23 mm a kombinací velké přesnosti a dlouhých dosahů při snímání (obr. 5). K dispozici jsou ve všech funkčních provedeních s těmito hlavními vlastnostmi:
 • precizní spínací charakteristiky pro přesné určování polohy,
 • velký dosah snímání a kompaktní pouzdro, umožňující optimalizovat konstrukční řešení stroje,
 • dobře viditelný paprsek červeného světla pro přesné zaměření,
 • indikační LED viditelné ze všech stran,
 • různé varianty montáže,
 • výjimečný poměr ceny k výkonu.
Ideové řešení dopravníkového systému s použitím snímačů Baluff řady BOS 23K a dalších je ukázáno na obr. 6.
 
Obr. 1. Řada Mini´s nabízí všestranně použitelné miniaturní snímače přiblížení a polohy
Obr. 2. Univerzálně lze při detekci a měření polohy použít přesné ultrazvukové snímače typu BUS
Obr. 3. Užitnými vlastnostmi vynikají detektory hladiny řady Smartlevel
Obr. 4. Optoelektronické snímače BOS 11K existují ve všech standardních funkčních provedeních
Obr. 5. Optoelektronické snímače řady BOS 23K nabízejí výjimečný poměr ceny k výkonu
Obr. 6. Ideový návrh dopravníkového systému s použitím snímačů Baluff