Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Simotion

číslo 3/2004

Simotion

Simotion je nový řídicí systém firmy Siemens. Spojuje do jednoho systému funkce programovatelného automatu (Programmable Logic Controller – PLC) a řídicí jednotky elektrických pohonů. Může být postaven na dvou hardwarových základnách – průmyslovém PC a řídicím systému. Programuje se v uživatelsky přívětivém vývojovém prostředí Scout.

Obr. 1.

Simotion jako průmyslové PC

Simotion je možné dodat ve verzi průmyslového PC (Industrial PC – IPC) s označením Simotion P350, schopného prostřednictvím sériové komunikační sběrnice Profibus ovládat různá periferních zařízení, jako jsou jednotky vstupů a výstupů, elektrické pohony atd. K tomuto IPC lze dále připojovat běžné prostředky používané ve spojení s PC, jako je myš, klávesnice, tiskárna či monitor. Zároveň je IPC schopen řešit nejnáročnější požadavky na vizualizaci a ovládání stroje operátorem (Human Machine Interface – HMI). Jako HMI lze využít standardní ovládací panel od firmy Siemens připojený přes rozhraní MPI, standardní monitor nebo speciální ovládací panely přímo připojitelné k přístroji Simotion P. Pro návrh a úpravy HMI je možné použít např. program ProTool (obr. 1).

Simotion jako řídicí systém

Simotion v provedení jako řídicí systém je založen na platformě podobné řídicímu systému Simatic S7-300. Označení takto upraveného produktu je Simotion C230-2. Uvedenou verzi lze podobně jako typ Simatic S7-300 rozšiřovat dalšími jednotkami z řady S7-300 (např. jednotky vstupů a výstupů). Obr. 2. K přístroji Simotion zmíněného typu je možné přes rozhraní MPI připojit libovolná operátorská rozhraní řady Simatic, jako jsou ovládací panely (OP) a multipanely (MP). Přes rozhraní Profibus je možné systém rozšiřovat o distribuované jednotky vstupů a výstupů řady ET200 (S, M, X). Přímo na základní jednotku C230-2 se mohou připojit čtyři měřicí systémy, absolutní snímače polohy s rozhraním SSI nebo inkrementální snímače s výstupy na úrovních TTL (obr. 2).

Simotion D

Simotion D je nová varianta rozšiřující současnou rodinu Simotion o provedení založené na měničích typu Sinamics. Obsahuje vlastní řídicí jednotku Simotion i regulační obvody pro několik měničů Sinamics. Řídicí jednotka uvedeného systému a vlastní měniče Sinamics jsou připojeny na nově vyvinutou sběrnici Drive-CLiQ. Rovněž je možné připojit další měniče přes standardizované rozhraní Profibus-DP či připojit systém do sítě Ethernet. Předností systému Simotion D je velmi snadný postup od uvádění do provozu, přes ladění regulátorů až po jednoduchou realizaci tahových, polohových a synchronizačních úloh.

Obr. 3.

Systém řízení

Simotion je navržen pro řízení strojů prostřednictvím sériové komunikační sběrnice Profibus-DP. Lze řídit pohony v otáčkové vazbě (jako jsou Simovert Masterdrives VC a Micromaster), standardní pohony s pevným rámcem podle profilu Profidrive PPO1-6 a dále pohony v polohové vazbě (Simodrive 611 universal, Posmo, Masterdrives MC a Sinamics S120).

Systém Simotion může řešit běžné logické algoritmy a velké množství algoritmů pro řízení pohybu (motion control). S využitím standardního souboru funkcí je možné generovat požadované průběhy otáček, vytvářet vačkové průběhy rychlosti atd. Ke každé ose lze dále libovolně doplňovat licence pro různé složité technologické funkce, jako např. řízení polohy, synchronizaci, složité vačky atd.

Programování

Simotion se programuje v uživatelsky přívětivém prostředí Scout. Toto prostředí je začleněno do vývojového prostředí Step 7, z kterého se využívají především funkce HV-Config a NetPro. Ústředním nástrojem je tzv. Scout Workbench, v němž lze prohlížet a upravovat strukturu programu, editovat jednotlivé funkce i prohlížet aktuální stav různých proměnných (obr. 4).

Obr. 4. Obr. 5.

Velmi zajímavé funkce poskytuje nástroj CamTool, určený k editaci vačkových průběhů rychlosti a polohy. Nástroj je graficky orientován a umožňuje za pomoci myši vytvářet v grafickém editoru libovolné průběhy vaček. Editor vaček dovoluje názorně zobrazit dráhu, rychlost, zrychlení a derivaci zrychlení, což je důležité pro včasné odhalení případné chyby v návrhu vačky. Tvary vaček však lze i v základní verzi editovat s použitím tabulky nebo importovat je v podobě souboru ASCII či tabulky ve formátu procesoru Excel (obr. 5).

Ing. Karel Dočkal,
Siemens s. r. o., Brno
(simotion@rg.siemens.cz)

Siemens s. r. o.
divize Automatizace a pohony
Evropská 33a
160 00 Praha 6
tel: 233 032 411

Inzerce zpět