Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Simatoc ET 200pro – robustní a modulární systém distribuovaných I/O

číslo 3/2005

Simatoc ET 200pro – robustní a modulární systém distribuovaných I/O

Společnost Siemens, divize Automatizace a pohony, představuje nový distribuovaný systém I/O s krytím IP65 až IP67 pro instalace mimo rozváděče. Simatic ET 200pro je speciální kompaktní, modulárně rozšířitelná decentrální jednotka z typové skupiny Simatic ET 200.

Obr. 1.

Díky velké odolnosti proti vibracím, celkové konstrukční robustnosti a vysokému krytí (IP65, IP66 a IP67) je tato jednotka vhodná pro instalaci přímo na stroji či v provozu mimo rozváděčové skříně. Velmi jednoduchá je i montáž jednotky a její instalace. Komunikační linku a napájení lze připojit třemi způsoby: přímým připojením šroubovou spojkou, standardními konektory M12, 7/8" nebo rozhraním Ecofast. Modul rozhraní lze doplnit až šestnácti rozšiřujícími jednotkami (tzn. 128 I/O na maximálně jednom metru délky). Díky permanentnímu spojení a vnitřní sběrnici lze jednotlivé I/O moduly nahrazovat za provozu (tzv. hot swapping). Moduly také standardně disponují diagnostikou, a to jak po modulech, tak i po kanálech.

V první etapě bude uvedeno na trh několik typů čtyř- a osmikanálových digitálních a analogových I/O modulů. Poté budou následovat další speciální varianty modulů pro měniče frekvence, pneumatické moduly, identifikační systémy Moby, spouštěče motorů a moduly odolné při poruše, určené pro bezpečnostní aplikace. Samozřejmostí je, že společnost Siemens počítá i s modulem rozhraní pro Profinet. Tímto bude k dispozici kompletní flexibilní decentrální jednotka, funkčně velmi podobná známé a osvědčené variantě decentrálních jednotek ET 200S, která bude navíc mít vysoké krytí pro instalace bez rozváděče. Nový produkt bude možné zhlédnout v expozici společnosti Siemens na veletrhu Amper 2005.

Siemens s. r. o., tel.: 233 032 411, e-mail: info@rg.siemens.cz, http://www.siemens.cz/as