Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Kromě pancéřování je pro ochranu vozidel přepravujících hotovost, která denně převážejí napříč Evropou miliony eur, nezbytné zabezpečené připojení. Vozidla se neustále pohybují v sítích různých mobilních operátorů. Proto jejich výrobce vsadil na řešení od společnosti Infotecs, které k zajištění bezdrátového připojení k vozidlu kombinuje šifrovací software ViPNet a počítač MICA® od spoleènosti HARTING.
Permanentní přístup k informačnímu systému vozidla je zajištěn neustále aktivní funkcí softwaru ViPNet na bází připojení VPN (Virtual Private Network; obr. 1). U jiných připojení typu VPN by bylo při každém přerušení připojení nebo změně provozovatele infrastruktury nutné opětovné obnovení připojení.
Stále aktivní mobilní připojení zajišťované softwarem Vipnet rovněž nabízí další možnosti monitorování vozidla. Trasování pomocí GPS (Global Positioning System) není vždy možné (např. v tunelech), využití služeb operátora však zaručuje nepřetržité trasování, a tak společnostem zajišťujícím převoz hotovosti zvyšuje úroveň zabezpečení vozidel.
Průmyslové počítače s bezdrátovým komunikačním rozhraním MICA® nainstalované ve všech vozidlech jsou vybaveny kartami eSIM od spoleènosti EMnify (obr. 2). EMnify provozuje globální roamingovou službu, díky které není nutné uzavírat separátní smlouvy s jednotlivými mobilními operátory v různých státech, kterými vozidla projíždějí. S použitím hardwaru MICA je rovněž možné využít přenos telemetrických dat o vozidlech pro jejich prediktivní údržbu. Navíc lze vzhledem k nízké latenci připojení zajistit dálkovou instalaci softwarových aktualizací.
[Tisková zpráva HARTING Stiftung & Co. KG, březen 2020.]
(jh)
Obr. 1. Softwarově definovaná síť Vipnet zajišťuje přístup k vozidlům prostřednictvím sítí mobilních operátorů
Obr. 2. Základem pro rádiové spojení s vozidlem převážejícím peníze je průmyslový počítač MICA s modulem LTE/WLAN a kartou eSIM