Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Šifrování dat a programů s nejvyšším zabezpečením

Na veletrhu EMO 2017 v Hannoveru představila společnost Siemens nové řešení pro zabezpečení dat vhodné i v případech, kdy se na procesu konstrukce, technologické přípravy a vlastní výroby podílejí kromě výrobce i další firmy. Řešení pro kódování a licencování dat bylo vyvinuto ve spolupráci se specializovanou firmou Identify3D, která implementovala postupy pro šifrování dat a jejich sledování do softwaru řídicích systémů Simumerik a aplikací PLM od firmy Siemens.

Šifrování dat včetně jejich opatření časovou značkou bylo již dříve možné v softwaru NX (z kategorie CAM – Computer Aided Manufacturing). Nyní lze data dešifrovat přímo v řídicím systému Sinumerik 840D sl.

Základem je kromě šifrování také licencování dat – metoda, která zaručuje, že díly budou vyráběny jen podle schválených specifikací. Programy a nastavení parametrů jsou zašifrovány a lze určit, na kterých konkrétních strojích je možné je dešifrovat. Při předání dokumentace třetí straně je dokonce možné určit celkový počet dílů, které lze podle programu vyrobit. Data zašifrovaná v NX je možné předat do souborového systému, např. Teamcenter, a odtud do MES, např. ShopFloorConnect od firmy Siemens.

Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, e-mail: industry.cz@siemens.com, www.siemens.cz