Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Siemens si postavil vlastní letiště

číslo 1/2006

Siemens si postavil vlastní letiště

Společnost Siemens si ve Fürthu (nedaleko Norimberku, SRN) postavila vlastní letiště, vybavené nejmodernější technikou pro odbavení cestujících a zavazadel. Na rozdíl od běžných letišť ale Siemens Airport Center (SAC) nemá žádné vzletové a přistávací dráhy ani řídicí věž, a chybí zde i letadla. Účelem tohoto letiště totiž je, v reálných podmínkách testovat nové systémy pro odbavení cestujících a zavazadel, které Siemens dodává pro mnohá významná letiště po celém světě.

SAC rozhodně není žádný trpaslík. Například systém pro transport zavazadel má kapacitu 30 milionů zavazadel ročně. V Německu jsou jen dva větší systémy: ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově (oba dodal také Siemens). V SAC se o transport zavazadel stará 545 pohonů a 1 200 snímačů přiblížení a světelných bariér. Jednotlivá zavazadla jsou opatřena visačkami s čárovými kódy, kontejnery štítky RFID. Díky tomu dokáže třídicí centrum roztřídit až 5 000 zavazadel za hodinu.

Pro odbavení cestujících se testují nové systémy s odbavením a vystavením palubní vstupenky prostřednictvím mobilního telefonu. Pohodlí i bezpečnost cestujících zvyšují snímače biometrických dat – otisků prstů a kamerové systémy s rozpoznáváním tvaru obličeje.

Simulace zahrnuje i asistenční systém pro přistavování letadel k východům z terminálu.

SAC je určeno nejen k simulaci provozu letiště, ale i k výcviku letištního personálu. Z velkých projektů, které se v SAC právě začínají ověřovat, je možné jmenovat odbavovací systém zavazadel pro letiště v Pekingu. Siemens tam bude dodávat zařízení v celkové ceně 170 milionů eur, mimo jiné 50 km vysokorychlostních dopravníků, spojujících 330 odbavovacích přepážek. V SAC se ověřuje vzájemná spolupráce zařízení od různých světových výrobců, kterými bude nový terminál tohoto letiště (s kapacitou 30 milionů cestujících ročně) vybaven.
[Siemens Innovation News, prosinec 2003.]

(Bk)