Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Siemens se představí na veletrhu Amper 2005

číslo 3/2005

Siemens se představí na veletrhu Amper 2005

Společnost Siemens se zúčastní třináctého ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, který se na pražském výstavišti PVA v Letňanech uskuteční ve dnech 5. až 8. dubna 2005. Expozice společnosti Siemens bude umístěna v hale 2, sektoru D, ve stánku číslo 6.

Motory

V expozici Siemens budou prezentovány hlavní modely výrobního programu včetně nových nebo inovovaných typů. Opět budou vystaveny funkční asynchronní elektrický motor 1LA7 s výkonem 0,4 kW v pravoúhlém řezu, jednofázový motor 1LF7, motor 1MA7 v zajištěném provedení a třífázový motor 1LG4. Zcela nově společnost Siemens nabízí motory s převodovkou v široké nabídce s možností pohodlné konfigurace v softwaru SGM Designer. Tyto motory budou pro český trh uvolněny v průběhu roku 2005.

Regulované pohony

V oblasti regulovaných pohonů Siemens představí osvědčené malé kompaktní jednofázové měniče frekvence Sinamics G110 na jedné straně výkonového spektra a velké měniče řady Sinamics G150 ve skříňovém provedení či Sinamics G130 ve vestavném provedení na straně druhé.

Obr. 1.

Obr. 1. Měnič frekvence Sinamics S120

Současnou základní nabídku skalárních a vektorových měničů pro široké spektrum aplikací reprezentuje řada měničů frekvence Micromaster 410 až 440.

V expozici bude k vidění i všestranný měnič frekvence Sinamics S120 (obr. 1) pro náročné vektorové řízení a víceosé polohování ve spojení s řídicími systémy Simotion či CPU Simatic S7-300 a měnič frekvence Sinamics S150 ve skříňovém provedení s možností rekuperace.

Představena bude také synchronizace pohonů prostřednictvím sítě Profinet, jež se stává alternativou ke sběrnici Profibus. Profinet je založen na bázi fyzické komunikační vrstvy Ethernet, ale pracuje v izochronním režimu. Model se synchronizací 36 os regulovaných pohonů názorně ukáže vytížení sběrnice při paralelním přenosu dat v protokolu TCP/IP.

Průmyslové automatizační systémy

Z řídicí techniky Simatic se pozornost soustředí především na nové typy centrálních procesorových jednotek, jejich inovace a návaznost na komunikační sběrnice, kde je v současnosti hlavním tématem Profinet. Tento otevřený standard pro průmyslový Ethernet v automatizaci společnost Siemens všestranně podporuje. Profinet doplňuje průmyslový Ethernet celou řadou vlastností, které jsou důležité pro použití na provozní úrovni, jako je např. zaručení odezvy v reálném čase, integrace průmyslové bezpečnosti a bezproblémová integrace současných řešení na bázi Profibus-DP. Systém ale přitom využívá standardní protokoly TCP/IP a ostatní zavedené standardy informační techniky. Ethernet na provozní úrovni je lákavý zejména pro zvýšení komfortu dálkové správy, diagnostiky a konfigurace zařízení přes standardní webová rozhraní a realizaci bezdrátové komunikace, která dnes zaznamenává bouřlivý rozvoj. Ethernet na provozní úrovni dále nabízí připojení více uzlů než dosavadní komunikační sběrnice a v neposlední řadě zjednodušuje podnikové informační toky tím, že vše (od úrovně akčních prvků a přístrojové techniky až po úrovně nadřazených struktur pro řízení podniku) leží na jednotné homogenní komunikační sběrnici.

Obr. 2.

Obr. 2. Jednotka distribuovaných I/O Simatic ET 200 pro s krytím až IP67

V návaznosti na Profinet budou u nás poprvé představeny produkty řady Scalance. Jde o kompletní sadu aktivních prvků pro výstavbu průmyslových sítí Ethernet. Společně s nimi budou také diskutovány možnosti instalace těchto sítí v průmyslových prostředích, chybět nebude ani nabídka pasivních síťových komponent a systémů pro rychlou a bezproblémovou instalaci kabelových rozvodů.

Ve skupině distribuovaných periferií bude představen nový robustní systém distribuovaných I/O ET 200 (obr. 2) s krytím IP65 nebo IP67, který je vhodný pro instalaci přímo na stroj nebo do provozu mimo rozváděčové skříně a je modulární a flexibilní podobně jako již známé a osvědčené jednotky ET 200S.

Obr. 3.

Obr. 3. Panel PC IL je k dispozici s 12" a 15" displejem buď s dotykovým stínítkem, nebo s membránovou klávesnicí

Pod označením Simatic HMI nabízí Siemens produkty pro ovládání strojů a zařízení. Patří sem i software pro návrh a programování těchto produktů a vizualizační software SCADA WinCC. Tradičně budou představeny nové verze operátorských panelů a zobrazovacích zařízení. Velká pozornost bude též věnována novému softwaru pro projektování a vizualizaci Simatic WinCC flexible, který nahrazuje dosavadní produkty skupiny Simatic – ProTool. Prezentovány budou jeho nové funkce a možnosti pro servis a diagnostiku prostřednictvím internetu a další užitečné softwarové doplňky (tzv. options).

V představované nabídce nebudou chybět ani průmyslová PC. Největší prostor bude věnován inovacím v produktové řadě Panel PC, kde je podstatným způsobem rozšířen výběr vhodných konfigurací stanice. U levnějších variant Panel PC IL lze vybírat mezi 12" a 15" provedením, buď s dotykovým stínítkem, nebo s membránovou klávesnicí (obr. 3). Škála produktů je zde tedy stejná jako u vyšší řady Panel PC. Novinkou je rozměrové sjednocení montážních výřezů Panel PC IL s vyššími řadami Panel PC; to usnadní případný upgrade stanice na výkonnější konfiguraci Panel PC. Pro všechna Panel PC bude nově k dispozici verze s dotykovou obrazovkou o úhlopříčce velikosti 19".

Obr. 4.

Obr. 4. Logo! je k dispozici i s analogovými výstupy

Další významnou novinkou z oblasti průmyslových PC (IPC) je Simatic Micro Box PC 420. Toto skutečně miniaturní IPC (262 × 132 × 50 mm) lze dodat bez jakýchkoliv rotačních částí (tj. bez ventilátoru a pevného disku). I přes své minimální rozměry disponuje všemi standardními rozhraními, která jsou obvyklá u běžných PC.

Siemens na veletrhu dále představí novou generaci modulu Logo! s typovým označením 0BA5. Nové moduly mají inovovaný displej s lepším kontrastem, k dispozici budou také nové funkce pro zpracování analogových hodnot, jako např. rampa nebo analogový multiplexor. Novinkou jsou analogové výstupy, které umožňují ovládat např. měniče frekvence nebo ventily (obr. 4). Nově je v modulu Logo! integrován PID regulátor, který potěší mnoho uživatelů hlavně svojí jednoduchostí a velkým výkonem. Siemens touto inovací opět upevnil své postavení na trhu s malými řídicími systémy. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že všechna tato vylepšení dostane zákazník s novou generací Logo! 0BA5 za stále stejnou cenu.

Nízkonapěťová spínací technika

V oblasti bezpečnosti strojů a strojních zařízení nabízí společnost Siemens komplexní řešení Safety Integrated, které umožňuje integrovat bezpečnostní části řídicího systému strojního zařízení do standardních prvků automatizační techniky. Pod obchodním názvem Sirius Safety Integrated budou na veletrhu prezentovány osvědčené reléové bezpečnostní kombinace a elektronické bezpečnostní moduly. Novinkou je multifunkční bezpečnostní modul 3TK2845 (obr. 5), který zjednodušuje zapojení, šetří místo v rozváděči a snižuje pořizovací náklady o až 40 %. Další přístroje pro bezpečnostní obvody, které byly donedávna odborné veřejnosti známy pod označením Siguard, jsou nově začleněny do sortimentu rovněž pod označením Sirius Safety Integrated. Patří k nim přístroje pro snímání požadavku na bezpečnostní funkci, jako např. ovladače nouzového zastavení 3SB3, koncové nebo magnetické spínače 3SE nebo hlavní a nouzové vypínače 3LD2. Spektrum doplňují elektrická snímací ochranná zařízení: světelné clony a závory 3RG784 a laserový skener 3RG783. Integraci funkční bezpečnosti do datových sběrnicových systémů umožňují bezpečnostní monitor 3RK1105 (AS-Interface, obr. 6) a spouštěče motorů 3RK1301 (Profibus) distribuovaného systému ET 200S.

Obr. 5.

Obr. 5. Multifunkční bezpečnostní modul 3TK2845 se čtyřmi vstupními okruhy

V expozici Siemens budou dále představeny nové plastové a kovové skříňky typové řady 3SF5811/12/13, osazené řídicími spínači a signálkami 3SB3, které jsou určeny pro přímé připojení ke sběrnici AS-Interface. Kromě kompletních skříněk osazených a přezkoušených výrobcem jsou k dispozici jednotlivé díly: ovladače, signálky a moduly AS-Interface se čtyřmi vstupy a čtyřmi (popř. třemi) výstupy. Do těchto skříněk je možné zabudovat rovněž ovladače pro bezpečnostní funkci nouzové zastavení. Moduly AS-Interface jsou umístěny ve skříňce s ostatními prvky, což dovoluje použít je v náročných provozních podmínkách.

Za zmínku stojí také spínací přístroje pro vývody motorů s pružinovými připojovacími svorkami (cage-clamp), které jsou odolné proti vibracím a nevyžadují údržbu. Připojení hlavního i řídicího obvodu je těmito svorkami zajištěno pro zátěže do 12 A při 400 V. Jističe, stykače a jisticí nadproudová relé Sirius pro větší proudy mají bezšroubové připojení jen u řídicích a pomocných obvodů. Součástí expozice bude také napájecí systém pro vývody motorů do 5,5 kW (Sirius 3RV1 a 3RT1) s pružinovými svorkami.

Obr. 6.

Obr. 6. Bezpečnostní monitor 3RK1105 pro integraci funkční bezpečnosti do sběrnice AS-Interface

Mezi exponáty budou dva nové typy softstartérů v kompaktním provedení pro spouštění asynchronních motorů. Softstartéry Sirius 3RW40 (obr. 7) pro standardní aplikace doplňují dvoufázově řízené softstartéry Sirius 3RW30, a to až do výkonu 250 kW. Softstartéry jsou ideální náhradou za spouštěče hvězda-trojúhelník. Pro těžší průběhy rozběhů a doběhů je nyní v nabídce nový softstartér Sirius 3RW44 s rozsáhlými funkcemi a grafickým displejem. Pozvolný rozběh je realizován regulací momentu, pro rychlé zastavení hnacích zátěží existuje nová funkce brzdění. Řada softstartérů 3RW44 je k dispozici až do výkonu 710 kW při 400 V ve standardním zapojení nebo do 1 200 kW při 400 V v zapojení do trojúhelníku. Oba softstartéry mají integrovanou vlastní ochranu, ochranu proti přetížení motoru a také systém překlenovacích kontaktů. Tím se dosahuje nízkého ztrátového výkonu softstartérů při provozu a současně se nezvyšuje teplota v okolí přístroje.

Siemens na veletrhu Amper představí také nový systém řízení nízkonapěťových motorů Simocode pro. Tento systém patří ke skupině výrobků Sirius a zajišťuje propojení mezi automatizačním systémem a vývodem motoru. Díky detailním provozním, servisním a diagnostickým údajům zvyšuje pohotovost zařízení a přináší úspory při montáži, uvádění do provozu, během provozu i při údržbě. Simocode pro je kompatibilní se svým předchůdcem Simocode-DP.

Obr. 7.

Obr. 7. Pokrokové a kompaktní sofstartéry Sirius 3RW4

Nový systém řízení motoru Simocode pro lze jednoduše a přímo napojit přes Profibus-DP na nadřazené automatizační systémy. Funkčně pokrývá všechny „zájmy„ mezi vývodem motoru a automatizačním systémem a do jednoho kompaktního systému spojuje všechny potřebné ochranné, hlídací a řídicí funkce. Příslušný software Simocode ES umožňuje časově úspornou parametrizaci, projektování a diagnostiku.

Simocode pro existuje ve dvou řadách. Simocode pro C (Compact) je kompaktní systém řízení motoru pro přímé spouštění a reverzaci, Simocode pro V (Variable) je variabilní systém řízení motoru s velkým rozsahem funkcí, včetně hlídání napětí a výkonů.

V oblasti nízkonapěťové spínací techniky bude Siemens na veletrhu Amper dále prezentovat program Simaris deSign verze V1.4, jenž slouží k podpoře projektování elektrických sítí nn. Program řeší otázky návrhu výkonu transformátorů vn/nn, dimenzování vodičů a spínacích přístrojů z hlediska ochrany před nadproudy, ochrany před úrazem elektrickým proudem, selektivity a úbytků napětí. Brzy bude představena nová verze programu Simaris deSign V1.5, která obsahuje rozšířené databáze přístrojů (např. o přípojnicové systémy a jističe motorů), upravený výpočetní model a zdokonalenou podporu češtiny.

V expozici Siemens budou k dispozici také aktuální informace o přípojnicových systémech Siemens Sivacon 8 PS. Tyto díly, určené pro rozvod a distribuci elektrické energie, nabízí Siemens od července 2004, a to v kompletním sortimentu všech proudových velikostí. Návštěvníkům veletrhu budou představeny konstrukce typů CD-K do 40 A, BD01 do 160 A, BD2 do 1 250 A a největších provedení do 5 000 A (typ LD a LX). Zákazníci budou mít možnost si u všech větších typů vybrat měděné i hliníkové proudovodné dráhy. Bezúdržbovost přípojnicových systémů (a to i u hliníkového provedení) je vždy garantována. Kromě běžné technické podpory a poradenství při návrhu tras, které firma zabezpečuje standardně, bude na veletrhu Amper příležitost se specialisty prodiskutovat přípojnicová vedení pro různé konkrétní aplikace, vybrat si nejvhodnější typ a seznámit se s technickými detaily a nestandardními případy řešení. K dispozici bude nový podrobný katalog LV70 pro konstrukční typy CD-K, BD01 a BD2.

Přenos a rozvod energie

V oblasti přenosu a rozvodu energie budou prezentovány výrobky z oboru techniky vysokého a velmi vysokého napětí a dále z oboru sekundární techniky (ochrany, řídicí systémy, power quality). V expozici bude vystaven nový vakuový vypínač pro vysoké napětí typu 3AH5 (s atesty podle nové normy IEC EN 62271).

Landis+Gyr

V expozici Siemens vystaví své produkty rovněž společnost Landis+Gyr, s. r. o., která dodává měřicí zařízení, jako jsou elektroměry, kodéry, komunikační rozhraní, měřiče tepla Ultraheat 2WR5 a 2WR6 XS, měřiče kondenzátu Ultrawater 2WR5 a ultrazvukové průtokoměry Ultraheat Flow 2WR7. Významnou součástí sortimentu firmy jsou měřicí systémy, zvláště centrály pro dálkové měření a zpracování dat (např. DGC2000, EDC-S, Converge). Společnost dále nabízí systémy s typovým označením www100 a Message Handler pro předávání dat a výměnu informací mezi účastníky liberalizovaného trhu s elektřinou. Novinkou jsou datové sklady MDW pro archivaci naměřených dat.

Na veletrhu bude společnost Landis+Gyr prezentovat novinky v oblasti elektroměrů, měřicích systémů a měřičů tepla – elektroměr ZMD s moduly GPRS a TCP/IP pro sběr dat, elektroměr ZMF pro domácnost s výměnnou jednotkou pro komunikaci po síťovém vedení (PLC, Power Line Communication), systém pro předávání dat a výměnu informací Message Handler, který umožňuje internetové přenosy naměřených dat a komunikaci s operátorem trhu s elektřinou. Landis+Gyr dále představí modul sběru dat MDW Converge, který plně nahrazuje funkci staršího systému DGC2000.

(js)