Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Siemens představuje možnosti umělé inteligence pro PLC Simatic

Společnost Siemens představila nový modul pro řídicí systém Simatic S7-1500 a I/O systém ET 200MP, který obsahuje čip využívající algoritmy strojového učení, jež patří mezi metody umělé inteligence a umožňují např. účinnou vizuální kontrolu kvality ve výrobních závodech nebo zavádění autonomních mobilních robotů.

Modul S7-1500 TM NPU je vybaven procesorovou jednotkou Intel Movidius Myriad X Vision, která je první ve své třídě s vyhrazeným hardwarovým akcelerátorem hlubokých struktur neuronových sítí. Díky integrovanému grafickému procesoru a výpočetní jednotce pro neuronové sítě je nový modul vhodný pro úlohy počítačového vidění. Zabudovaný čip Intel zrychluje procesy zpracování obrazu a provádí rychlé vyhodnocení lokálních dat pomocí natrénovaných modelů uložených na paměťové kartě.

Modul se uplatní např. v úlohách typu pick & place, při nichž musí robot rozpoznat, zvednout a přemístit komponenty, které jedou na dopravníku. Jinou možností uplatnění je kontrola kvality: odborné lidské znalosti o parametrech, jako je konzistentnost, barva nebo kvalita produktu či procesu, mohou být přímo přeneseny na modul tak, že se neuronové sítě průběžně trénují v přidělených datech (nebo obrazových datech).

Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, www.siemens.com, e-mail: industry.cz@siemens.com