Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Siemens na veletrhu Amper 2003

číslo 3/2003

Siemens na veletrhu Amper 2003

Společnost Siemens bude na mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper 2003 prezentovat především své novinky v oblastech automatizačních systémů, nízkonapěťové spínací techniky, standardních pohonů a elektrických pohonů pro dynamicky náročné aplikace ve stánku o ploše 120 m2.

Automatizační systémy

Subdivize Průmyslové automatizační systémy (A&D AS) bude opět vystavovat celé spektrum svých výrobků vyznačující se řadou novinek.

Tradiční řídicí systémy Simatic znovu zaujmou svým širokým rozsahem výkonnosti – od nejmenšího systému S7-200 až po řídicí systém pro nejnáročnější aplikace S7-400 včetně komponent pro bezpečnostní úlohy.

V kategorii řídicích systémů Simatic C7 (spojení textového nebo grafického panelu a řídicího systému) bude představena úplná řada těchto produktů včetně dvou novinek z loňského podzimu – Simatic C7-613 a Simatic C7-635, které doplnily dosavadní typy.

Vystaveny budou též programovací přístroje Field PG a Power PG spolu s nejnovější verzí programovacího softwaru STEP7 (V5.2).

S velkým zájmem se jistě setká mobilní panel MP170. Jde o mobilní zařízení, kterým se uživatel může ve zvolených místech připojit k ovládané technologii a s jeho pomocí do ní přímo zasahovat. Vyrábí se ve třech typových provedeních a má velmi zajímavé řídicí funkce. Mobilní panel MP170 je přihlášen do soutěže o Zlatý Amper 2003.

Po loňské úspěšné premiéře senzoru VS110 na MSV v Brně (získal Zlatou medaili MSV 2002) bude na mezinárodním veletrhu Amper představena celá kolekce nových senzorů, které budou v letošním a příštím roce postupně přicházet na náš trh.

Součástí expozice bude i ukázka ovládacích grafických panelů (OP/TP 270) a průmyslových PC (PC670 a IL 70), které firma Siemens nabízí na špičkové technické úrovni a za velmi zajímavé ceny. Seznámit se bude možné se softwarem pro programování těchto panelů a s novou verzí vizualizačního softwaru SCADA WinCC V6.

Elektrické pohony

Subdivize Elektrické pohony pro dynamicky náročné aplikace (A&D MC PM) představí Simotion – centrální systém řízení pohonu pro několik nezávislých os s mechatronickými vazbami mezi nimi. Naměřené hodnoty a řídicí informace mezi jednotlivými osami a řídicí jednotkou Simotion C/P/ jsou předávány po sběrnici Profibus-DP. Systém bude živě předváděn při výrobě setrvačníku v aplikaci kladoucí značné požadavky na dynamické vlastnosti pohonu.

Subdivize Standardní pohony (A&D SD) představí nízkonapěťové asynchronní elektrické motory a standardní měniče frekvence Micromaster. Ve stánku bude možné spatřit hlavní představitele výrobního programu včetně inovovaných typů.

Představitelem inovované řady motorů nn od společnosti Siemens Elektromotory s. r. o. ze závodu Frenštát pod Radhoštěm je energeticky úsporný nízkonapěťový asynchronní elektrický motor 1L64, 22 kW. Vystaveny budou také jednofázový motor 1LF7 a třífázový motor 1LA7.

Měniče frekvence zastoupí inovovaná řada Micromaster 410 pro výkon 0,12 až 0,750 kW z produkce společnosti Siemens plc, závod Congleton v Anglii. Vyznačuje se zcela novým designem. Spolu s nově vyřešeným ovládacím panelem nabízí bohatší software, jednodušší instalaci, přirozené chlazení bez ventilační jednotky a integrované jištění pro motor i pro měnič. Představeny budou i typy Micromaster 420 a 440.

Spínací a instalační technika

V expozici firmy Siemens bude letos kladen velký důraz také na produkty a řešení subdivize Nízkonapěťová spínací a instalační technika (A&D CD). Jsou jimi např. výkonové jističe Sentron VL a WL, které jsou všeobecně modulární, takže se snadno projektují. Jsou schopny komunikace po sběrnici i po internetu, a proto je lze jednoduše uvádět do provozu. Snadno se také nastavují parametry ochrany. K jejich přednostem patří i jednoduché stanovení diagnózy, snadná údržba a řízení odběru energie. Tím vším se jističe Sentron stávají také hospodárnými. Jsou dodávány ve velikostech od 16 do 6 300 A, ve tří- a čtyřpólovém provedení. Přes své komunikační rozhraní jsou integrovány do plně integrovaného řízení rozvodů energie (Totally Integrated Power). Lze je použít např. pro spínání a jištění motorů, generátorů, transformátorů, kondenzátorů, systémů přípojnic a kabelů.

V souvislosti se vstupem do EU je v poslední době velmi frekventovaným a diskutovaným pojmem „bezpečnost strojů a strojních zařízení“. V této oblasti nabízí společnost Siemens řešení nazvané Safety Integrated, umožňující integrovat bezpečnostní části řídicího systému se standardní automatizační technikou, která vyhovuje požadavkům na bezpečný provoz strojů. Jde o senzory pro snímání požadavku na bezpečnostní funkci, od např. ovladačů nouzového zastavení, koncových nebo magnetických spínačů, světelných záclon a závor nebo laserového skeneru, přes bezpečnostní moduly zvyšující odolnost řídicího systému stroje proti závadám až po akční členy (stykače s nuceným vedením kontaktů) pro uvedení stroje do bezpečného stavu. Komunikaci obsluhy a stroje zajišťují povelové ovladače (tlačítka, přepínače, vypínače) a signalizační přístroje (světelné či akustické signálky a sloupky). Samozřejmá je možnost integrace bezpečnostních funkcí i do sběrnicových systémů AS-Interface a Profibus. Novinkami jsou světelné clony, jejichž nedílnou součástí je vyhodnocovací modul, a laserový skener pro připojení ke sběrnicím AS-Interface a Profibus.

Smyslové orgány průmyslové automatizace v podobě bezdotykových senzorů BERO slouží k vyhodnocování polohy pohyblivých objektů. Neobsahují součásti ani díly podléhající mechanickému opotřebení a využívají se tam, kde jsou kladeny velké požadavky na spolehlivost, rychlost a přesnost detekce. V automatizovaných technologiích nejčastěji zajišťují plynulou návaznost jednotlivých výrobních operací. Je však možné použít je k měření výšky hladiny v zásobnících, nádobách či nádržích na sypké i tekuté hmoty. Spolehlivě vyhodnotí rovněž přítomnost osob. Novinkami jsou miniaturní ultrazvukové senzory M18S, světelné a indukční senzory v konstrukčním provedení C40 a systém IQ-Sense s inteligentním propojením senzorů s programovatelným automatem Simatic ET200 S.

V nízkonapěťové spínací technice budou představeny ukázky ze širokého sortimentu hlídacích relé pro elektrické i neelektrické veličiny. U teplotních relé je novinkou jejich schválení jako mezní tepelné ochrany pro tepelnětechnická zařízení podle DIN 3440. Tři ukázky softstartérů upozorní na stále aktuálnější možnost prodloužení mechanické životnosti elektrických pohonů díky šetrným startům a plynulému doběhu elektromotorů. Oblastí, v níž je firma Siemens jedním z hybatelů technického pokroku, jsou přístroje pro bezpečnostní obvody pracovních strojů. I zde bude představen jen výběr ze široké palety produktů pro různě náročné zákazníky.

Expozice firmy Siemens je umístěna ve výstavním areálu PVA Letňany v hale č. 2, sektoru D, stánku číslo 9.

(Siemens s. r. o.)

Inzerce zpět