Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Tiskovou konferenci před veletrhem Hannover Messe uspořádala také společnost Siemens, a to 18. února 2014 v Norimberku. Zatímco na předveletržní konferenci pořadatele veletrhu, společnosti Deutsche Messe (viz předchozí článek), bylo několik novinářů z Česka, v Norimberku jsem byl sám. Ale bylo dobře tam být. Nejen proto, abych si vyslechl plenární přednášky – ty jsem mohl sledovat z domova po internetu –, ale také pro zajímavé diskuse s experty, jimž bylo věnováno pozdní odpoledne, i pro možnost setkání s odborníky z firmy, která je bezpochyby jednou z těch, jež určují vývoj automatizační techniky v Evropě.
Průmyslová automatizace
Na tiskové konferenci promluvil Anton S. Huber, výkonný ředitel divize Siemens Industry Automation. „Pokračující digitalizace, rostoucí možnosti komunikace a konvergence reálného a virtuálního výrobního prostředí jsou rozhodující hybatelé rozvoje průmyslové výroby,“ řekl Huber a dodal: „Podniky se stále více přiklánějí k inovativním a integrovaným technologickým systémům ve snaze posílit svou pozici v konkurenčním prostředí.“
V této souvislosti zmínil prostředí Digital Enterprise Platform, které představuje společnou základnu pro systémy PLM, inženýrské vývojové a konstrukční systémy a systémy průmyslové automatizace. Kromě nových produktů pro IDS – Integrated Drive Systems a TIA – Totally Integrated Automation představí společnost Siemens také novou koncepci Data-Driven Services, tedy služeb řízených daty. Dodavatele průmyslového zařízení jistě bude zajímat také nový vývoj koncepce TIP – Totally Integrated Power, systému pro efektivní, spolehlivou a bezpečnou distribuci energie v průmyslových závodech a řízení spotřeby výrobních zařízení a celého podniku.
O nich blíže hovořili další řečníci, Anton Huber je zmínil jen v souvislosti s představením koncepce celého stánku. Stánek společnosti Siemens v hale 9 nebude možné přehlédnout: jeho plocha letos bude 3 500 m2. Také v návrhu stánku, jehož heslem bude „děláme věci správně“, se odrazí koncepce moderní integrované výroby: celý cyklus vývoje a výroby produktů zde bude reprezentován pěti sekcemi: Design, Planning, Engineering, Execution a Services (obr. 1). Každá sekce bude představovat vlastní novinky a řešení. Součástí stánku bude také Future Forum, přednáškový prostor s velkoplošnou obrazovkou (v zadní části stánku na obr. 1), kde budou prezentovány výsledky vývoje a inovací ve všech oblastech, v nichž společnost Siemens působí, a kde přednášející poskytnou návštěvníkům výhled do budoucnosti průmyslové výroby.
Když A. Huber hovořil o koncepci stánku, vyzdvihl zvláště proces konvergence reálného a virtuálního prostředí. Integrací fází vývoje a výroby produktu lze podle A. Hubera zkrátit dobu uvedení nového výrobku na trh o až 50 %. Dosud se hovořilo především o produktivitě výroby, ale nyní je stále větší důraz kladen i na produktivitu inženýrské práce. Jde především o to, aby inženýři, konstruktéři i provozní technici byli zbaveni rutinní práce. K tomu přispívá např. TIA Portal. Nová verze tohoto portálu s pořadovým číslem 13 přináší mnoho novinek v oblastech diagnostiky, ochrany know-how a synchronizace prací v týmu. Do standardního pracovního prostředí byly integrovány inženýrské nástroje jako SCADA Simatic WinCC V13 a nové pohony, např. měniče Sinamics G110M.
Technika pohonů
Na loňském veletrhu Hannover Messe byla poprvé představena koncepce IDS – Integrated Drive Systems. O ní a o jejím vývoji na tiskové konferenci hovořil výkonný ředitel divize Drive Technologies Ralf-Michael Franke. Cílem IDS je maximálně zjednodušit návrh pohonů, a to s využitím nástrojů TIA Portal, urychlit nastavení a uvedení pohonů do provozu, zvýšit jejich efektivitu a snížit náklady na údržbu. Koncepce IDS pomáhá konstruktérům správně navrhnout výkon a velikost jednotlivých součástí pohonu, optimalizovat jejich provoz a začlenit pohony do řídicího systému stroje nebo výrobní linky.
Služby zákazníkům
„Rostoucí složitost technologií a pronikání informační techniky do výrobních řídicích a komunikačních systémů s sebou nese to, že vzrůstá poptávka po službách vycházejících z analýzy výrobních dat,“ uvedl Dirk Hoke, výkonný ředitel divize Customer Services. „Rozšiřujeme svou nabídku tímto směrem, zvláště v oblasti systémů pro dálkový servis a služeb s využitím cloudu,“ dodal. Příkladem může být Drive Train Condition Monitoring, nabídka servisních služeb společnosti Siemens určená pro drážní dopravu. Služba zahrnuje podle požadavků zákazníka mobilní analýzu stavu jednotlivých komponent, např. trakčních motorů a převodovek, poskytovanou jednorázově podle potřeby, nebo i nepřetržitý dohled nad celým systémem pohonu vlaku.
Zajímavou novinkou určenou pro obecné použití v průmyslu jsou zvláště Data-Driven Services, služby řízené daty. Servisní organizace na základě smlouvy se zákazníkem kontinuálně sbírá vybraná výrobní data a zpracovává je, aby potom mohla svému klientovi poskytnout služby jako Energy Analytics (analýzu distribuce a spotřeby, popř. i výroby energie) nebo Asset Analytics Services, která klientovi pomáhá zajistit spolehlivost výrobních zařízení a optimalizovat jejich provoz.
Další oblastí, na niž se Siemens v poslední době zvláště zaměřuje, je Industrial Security Services. Ochrana před kybernetickými útoky nespočívá jen v instalaci odolného hardwaru a softwaru, ale v celkovém přístupu k řídicím a informačním systémům. V rámci této služby Siemens svým zákazníkům poskytuje potřebná doporučení a školení.
Výrobky nízkého a vysokého napětí
Výrobní linky jsou stále složitější a jednotlivé komponenty provázanější. Rostoucí složitost výrobních linek klade nové požadavky i na distribuci elektřiny. Velký důraz je kladen na spolehlivost i bezpečnost. To, že obsluha je při běžné činnosti stroje chráněna před úrazem elektrickým proudem, je naprosto samozřejmé. Stejně ale musí být chráněni i servisní pracovníci při údržbě. Mnoho výrobních procesů je velmi citlivých na kvalitu napájení: již několikasekundový výpadek může vést k velkým ztrátám. Adekvátní ochrana distribuční sítě v průmyslových závodech je proto naprostou nutností. V podání společnosti Siemens je součástí koncepce TIP – Totally Integrated Power, o níž hovořil výkonný ředitel divize Low and Medium Voltage Ralf Christian. TIP ovšem dokáže více než jen chránit před úrazem, přepětím nebo výpadkem napájení. Umožňuje také propojit distribuční síť výrobních zařízení s distribuční sítí budovy a celý systém optimalizovat jako celek.
Kam pro další informace
Odkazy na záznamy vystoupení jednotlivých řečníků zájemci najdou v elektronické verzi tohoto článku (v němčině s anglickým překladem). Seznam nových produktů bude zveřejněn na
www.automa.cz v článku Co uvidíte na veletrhu Hannover Messe (článek bude publikován 24. března a postupně bude doplňován). Nejlépe je ovšem zajet se do Hannoveru podívat osobně a nevynechat stánek firmy Siemens v hale 9, č. D35.
Petr Bartošík
Obr. 1. Návrh stánku společnosti Siemens na veletrhu Hannover Messe