Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Siemens, jedna z největších elektrotechnických společností v České republice, slaví tento rok 120 let od otevření svého zastoupení v českých zemích. Celá skupina Siemens, do které patří i devět výrobních závodů, zde zaměstnává více než deset tisíc lidí. V obchodním roce 2008/2009 vykázala obrat 30 miliard korun. S objemem exportu 16,5 miliardy korun se Siemens řadí mezi největší exportéry. Od svého návratu na český trh v roce 1990 v Česku investoval přes dvacet miliard korun.
„Stodvacetiletá historie z nás dělá nedílnou součást českého průmyslu. Naše tradice a úspěchy v České republice jsou pro nás závazkem do budoucnosti,“ řekl Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice, a dodal: „Snažíme se být i společensky odpovědnou firmou. Podporujeme české školství a poskytujeme finanční prostředky českým charitativním organizacím. Svými technologiemi přispíváme k prosperitě této země a ke zvyšování kvality života s ohledem na trvale udržitelný rozvoj a životní prostředí.“
První zastoupení Siemens bylo otevřeno v Praze a Brně na podzim roku 1890. Již před tím Siemens v roce 1881 dokončil osvětlení v Roustonově libeňské strojírně a v roce 1885 rozsvítil Stavovské divadlo. Na přelomu století postavil mnoho městských elektráren a v několika městech zprovoznil veřejné osvětlení. V Praze, Liberci a Olomouci vybudoval tramvajový provoz a v Ostravě elektrifikoval parní dráhu.
Za první republiky Siemens dodával techniku a elektrické vybavení pro kolejovou dopravu, výrobní podniky a elektrárny, instaloval elektrické osvětlení a dodával domácí spotřebiče. V roce 1919 napojil Prahu na evropskou telegrafní síť. Ve svých závodech v Čechách a na Moravě vyráběl slaboproudá zařízení (telefony, telefonní ústředny, lékařské přístroje, hradlová zařízení pro dráhy, měřicí přístroje, elektrické nářadí a spotřebiče pro domácnost) i silnoproudá zařízení (pro elektrárny, průmyslové závody, doly, hutě, elektrické dráhy, elektromotory a elektroměry). Ve třicátých letech minulého století zaměstnával ve výrobě téměř 2 000 lidí.
V roce 1945 bylo zastoupení firmy včetně výrobních závodů znárodněno.
V roce 1971 Siemens otevřel technicko-poradenskou kancelář a obnovil dodávky moderní techniky. Do bývalého Československa se Siemens vrátil v prosinci 1990, rychle se rozrostl ve skupinu sdružující několik obchodních firem a výrobních závodů a podílel se na budování moderní infrastruktury v zemi: na digitalizaci telefonní sítě, budování mobilních telekomunikací, modernizaci výrobních podniků, energetiky, dopravní infrastruktury a na modernizaci technického vybavení českého zdravotnictví.
Dnes své produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních systémů.
Siemens se dělí do tří sektorů – průmysl, energetika a zdravotnictví. Do sektoru průmysl patří motory a pohony, automatizace průmyslových procesů, technologie budov, doprava a osvětlení. Do sektoru energetika spadají technické prostředky pro výrobu, přenos a distribuci energie. Sektor zdravotnictví zahrnuje produkty a služby v oblastech zobrazovací i laboratorní diagnostiky, léčebných metod a IT řešení pro zefektivnění procesů ve zdravotnických zařízeních. Vedle těchto tří sektorů stojí společnost zajišťující vývoj a implementaci informačních systémů a systémovou integraci. Mimo skupinu je také vyčleněna společnost, ve které Siemens společně s firmou Bosch vyrábí domácí spotřebiče.
Vedle obchodních aktivit působí Siemens v České republice i ve výrobní sféře. Nejvýznamnějšími závody Siemens v České republice jsou podniky na výrobu nízkonapěťových elektromotorů v Mohelnici, Frenštátě pod Radhoštěm a Drásově, brněnský závod na výrobu průmyslových parních turbín či trutnovský závod na výrobu průmyslové nízkonapěťové techniky. Do skupiny patří i závod na výrobu osvětlovací techniky Osram v Bruntále a letohradský podnik OEZ, výrobce jisticích přístrojů a zařízení nízkého napětí.
(Siemens)