Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Shoichiro Toyoda získal čestný doktorát na ČVUT v Praze

číslo 8/2006

Shoichiro Toyoda získal čestný doktorát na ČVUT v Praze

Dr. Shoichiro Toyoda, čestný předseda správní rady firmy Toyota, získal v průběhu své návštěvy v České republice čestný doktorát na ČVUT v Praze.

Shoichiro Toyoda stojí v čele firmy Toyota Japan Motor Company od roku 1952. Během půlstoletí působení ve vedoucích pozicích firmy dokázal postupně přeměnit válkou silně zdevastovanou lokální firmu, stojící před krachem, v jednu z velkých světových automobilek.

V šedesátých letech dvacátého století se rozhodl ve firmě prosadit a zavést dnes již učebnicový systém TQM – Total Quality Management, který přinesl nevídané zvýšení kvality vozů a zahájil celojaponský trend směrem k absolutní kvalitě. Kvalitní vozy s malou spotřebou velmi rychle pronikly zejména na americký trh v době ropné krize v sedmdesátých letech.

Dlouhodobou strategií Shoichiro Toyody bylo začít vyrábět vozy přímo u spotřebitele. V roce 1984 společnost Toyota otevřela první ze současných šesti výrobních závodů přímo v USA, a zahájila tak éru budování výrobních kapacit po celém světě, včetně ČR – o mnoho let později se pan Toyoda osobně podílel také na rozhodnutí vybudovat moderní závod TPCA v Kolíně.

Shoichiro Toyoda věnuje značné úsilí výchově lidí a „zlidšťování“ výrobních procesů a vztahů a hlasitě se staví za nezbytnost všestranné ekonomické podpory hospodářsky nerozvinutým zemím ze strany nejvyspělejších států, včetně Japonska.

I přes svůj vysoký věk Shoichiro Toyoda i dnes podporuje nejmodernější výzkumné trendy opírající se o vizi automobilu budoucnosti jako inteligentního robotu poskytujícího co největší pohodlí a bezpečnost člověku. Neváhá výzkum v oblasti robotiky, strojového vnímání a inteligentního rozhodování financovat.

Udělení čestného doktorátu Dr. Toyodovi bylo součástí programu Czech – Japan Science and Technology Days, které se konaly od 15. do 17. května 2006 pod záštitou vlád Česka a Japonska v Praze.

(ed)