Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Servosystémy AMK v papírenském a tiskařském průmyslu

Servosystémy AMK v papírenském a tiskařském průmyslu

Německá firma AMK již více než 40 let vyvíjí a vyrábí speciální motory a servosystémy. Je vlastníkem desítek patentů a za dobu své existence se stala synonymem inovace a vývoje v oboru. První plně digitální servosystémy uvedla na trh již v roce 1983. V tomto článku budou v krátkosti představeny některé výrobky nacházející uplatnění zejména v papírenském a tiskařském průmyslu.

Obr. 1.

Servosystémy Amkasyn

Servosystémy Amkasyn (obr. 1) se vyznačují extrémní výkonovou hustotou. Jejich rozměry jsou tak malé, že i pro komplikované stroje s velkým počtem os není zpravidla třeba pořizovat samostatný rozváděč – vše lze umístit do těla stroje. Je to dáno použitím technologie cold plate s možností kapalinového chlazení.

Řídicí architektura umožňuje vzájemně kombinovat centrální i decentralizované řízení, každá osa může být osazena vestavěným PLC a nechybí ani velmi výkonné systémy řízení pohybu, schopné synchronizovat desítky os tak, aby časový posun nepřesáhl jednu mikrosekundu. Moduly jsou vzájemně propojeny sběrnicí ACCbus, jejímž základem je CANopen s přidanými hardwarovými signály pro lepší synchronizaci.

Obr. 2.

Obr. 1. Servosystémy Amkasyn
Obr. 2. Programové prostředí CoDeSys

Programování probíhá v prostředí CoDeSys odpovídajícím normě IEC 61131-3, ke kterému AMK dodává vypracované aplikační knihovny. V nich je možné nalézt hotové funkční bloky pro nejrůznější navíječky a odvíječky, letmé stříhání a další typické aplikace, což snižuje náklady na zavedení a konfiguraci systému. Výhodou je také integrovaná vizualizace, která má tudíž snadný přístup k datům a proměnným všech jednotek vzájemně propojených sběrnicí ACCbus (obr. 2).

Obr. 3.

Obr. 3. Synchronní motor DS28 pro navíječky a odvíječky

Samozřejmostí jsou integrované bezpečnostní funkce – díky nim splňuje Amkasyn požadavky normy EN954-1 na zařízení bezpečnostní kategorie 4.

Pohony navíječek a odvíječek

Pro navíječky a odvíječky je třeba extrémní moment při malých otáčkách a dalším požadavkem je možnost dosáhnout velmi vysokých otáček bez enormního zvýšení příkonu motoru. Unikátní konstrukce sychronních motorů DS28 (obr. 3) to umožňuje: regulační rozsah otáček je 1 : 10 při stejném příkonu motoru a maximální moment je až 1 530 N·m. Motor dosahuje také vynikající dynamiky, dané malým momentem setrvačnosti.

Obr. 4.

Obr. 4. Napájecí modul KES
Obr. 5. Integrovaný pohon Amkasmart IDT4

Ideální je spojení těchto pohonů se servosystémy Amkasyn, vybavenými novým napájecím modulem KES (obr. 4), který umožňuje při brzdění vracet energii zpět do napájecí sítě. Na rozdíl od starších modulů KE je průběh proudu sinusový. Úspory energie jsou dosti vysoké, protože při odvíjení a navíjení se manipuluje s materiálem o velmi vysokém momentu setrvačnosti. Moduly KES jsou dostupné pro výkony až 120 kW, přičemž rozměry jsou pouhých 255 × 333 × 255 mm (š × v × h).

Obr. 5.

Amkasmart IDT4

Kromě špičkových pohonů uvádí společnost AMK právě na trh i integrované servomotory (obr. 5) s vynikajícím poměrem výkonu a ceny při zachování plné funkčnosti „dospělých“ systémů. V IDT4 je integrován synchronní servomotor s vysokým momentem, silová elektronika, mikroprocesorové řízení a absolutní enkodér. Na přání zákazníka může být dodán ve víceotáčkovém provedení, což není v dané cenové a rozměrové třídě obvyklé. Systém má množinu funkcí typických pro nejnovější plně digitální pohony: otáčkovou, momentovou a polohovou regulaci, synchronizaci s jiným pohybem, elektronickou vačku, nájezdy na referenční body apod. Pohon IDT4 šetří místo a čas při instalaci kabeláže a díky krytí IP65 je ideálním řešením pro decentralizované servopohony i v nepříznivých provozních prostředích. Samozřejmostí je plná kompatibilita se všemi servosystémy, řídicími systémy pohybu a CNC od firmy AMK.

Dodávky, podpora, diagnostika

Servosystémy AMK dodává v ČR, na Slovensku a v Polsku společnost Amtek, která poskytuje i technickou a aplikační podporu. Celosvětová servisní síť AMK a možnost dálkové diagnostiky na dálku přes internet usnadňuje použití servosystémů Amkasyn na celém světě.

(Amtek, spol. s r. o.)

AMTEK, spol. s r. o.
Vídeňská 125
619 00 Brno
tel.: 547 125 570
fax: 547 125 556
e-mail: automatizace@amtek.cz
http://www.amtek.cz