Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Sercos Machine Communication Forum

Společnost Sercos International, jež se stará o propagaci a rozvoj sběrnic Sercos, společně s časopisem SPS-Magazin, vydávaným nakladatelstvím TeDo, uspořádaly fórum na téma Machine Communication neboli komunikace mezi stroji. Fórum se konalo 20. října 2015 ve Würzburgu v Německu.

 
Na fórum přijelo přibližně 130 účastníků, včetně uživatelů a výrobců průmyslových strojů a zařízení. K vidění a slyšení bylo velké množství přednášek na různá témata, vše v uvolněné atmosféře, která provázela jednotlivé prezentace týkající se automatizačních řešení z různých koutů světa.
 
Největšími lákadly byly prezentace prof. Dr. Jörga Wollerta z Univerzity aplikovaných věd v Cáchách o „chytrých“ automatizačních sítích v cloudu a prezentace Martina Kreuzera z bavorské pobočky německé kontrarozvědky Bayerisches Landesamt für Verfassungsschutz na téma bezpečnost v síti.
 
Následné přednášky se vyjadřovaly k současným trendům. Pojednávaly např. o OPC Unified Architecture, změnách v tradiční komunikační struktuře nebo o využití průmyslového Ethernetu v Číně. Poslední zmíněnou prezentaci vedl Jan Zhanh, senior manažer agentury IHS Technology v Číně. V rámci své přednášky se věnoval čínskému pohledu na provozní sběrnice a průmyslový Ethernet v kontextu ekonomické situace a rovněž ohlasům projektu Industrie 4.0 v Číně.
 
Další doprovodný blok prezentací, kterých se účastnily firmy Bosch Rexroth, HMS Industrial Networks, Rockwell Automation, Schneider Electric a Softing Industrial Automation, se zabýval např. digitalizací balicích strojů, úlohou průmyslového Ethernetu v chytrých továrnách a spoluprací v oblasti průmyslového internetu věcí. Zbytek dne byl věnován tzv. breakout zasedáním, kde bylo na výběr z celkem devíti prezentací pokrývajících široké spektrum témat a trendů.

(jč)