Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Senzory a systémy pro bezpečnost výrobních strojů

Společnost Banner, kterou v České republice zastupuje Turck, s. r. o., vyrábí a dodává řadu průmyslových bezpečnostních systémů a senzorů pro zabezpečení nebezpečného prostoru, přístupu nebo místa a pro ochranu osob, včetně rozsáhlého příslušenství. Do této řady patří bezdotykové optoelektronické závěsy EZ-Screen®, systém Pico-Guard™, mechanické ochranné koncové spínače (interlock switches), mechanické a magnetické bezpečnostní zámky, moduly bezpečného zastavení strojů a systémy dvouručního ovládání Duo Touch®.
 
Novinkou, kterou uvádí společnost Banner Engineering na trh, je kompaktní a levný bezpečnostní světelný závěs EZ-Screen LP (obr. 1). Tento závěs malé šířky splňuje požadavky na typ 4 podle ČSN 61496-2 a poskytuje nepřetržitou ochranu po celé své délce bez „mrtvých“ zón. Závěs ve dvoudílném provedení (vysílač a přijímač) má integrované ovládání, a proto nevyžaduje žádný samostatný ovládací modul.
 
Světelný závěs je navržen pro snadnou montáž a spolehlivý provoz na strojích (obr. 2) v širokém spektru průmyslových odvětví, včetně výroby automobilů, elektroniky a polovodičů, manipulace s materiálem a zpracování kovů.
 
Závěsy jsou dodávány v bezpečnostní žluté barvě (obr. 2). Tam, kde není vyžadována žlutá barva, je možné pro lepší vzhled dodat závěsy s jinou povrchovou úpravou, a to z kartáčovaného eloxovaného hliníku, popř. poniklované – ty jsou vhodné do provozů zpracovávajících polovodiče, protože jsou zabezpečeny proti elektrostatickým výbojům. Světelné závěsy mají rozlišení 14 mm pro detekci prstů nebo 25 mm pro detekci rukou. Výška ochranného pole je od 270 do 1 810 mm, dosah
až 7 m a reakční doba od 8 do 43 ms.
 
Pouzdro o průřezu 28 × 26 mm je vhodné pro malé stroje s minimálním přesahem. Součástí dodávky jsou držáky pro montáž na čelní nebo boční plochu stroje a také otočné úchyty pro přesné nastavení. K dispozici je další montážní příslušenství vhodné na téměř jakoukoliv konfiguraci stroje. Brzy budou uvedeny na trh kaskádní světelné závěsy pro ochranu více stran bez překrytí (obr. 3).
 
Závěsy lze nastavit bez použití PC prostřednictvím přepínačů DIP a sedmisegmentového displeje LED. K dispozici je také indikátor v podobě sloupcového grafu, který zobrazuje diagnostické informace. Některé paprsky mohou být potlačeny v případě, že část stroje zakrývá část světelného závěsu.
 
Světelný závěs EZ-Screen LP je certifikován jako typ 4 podle ČSN 61496-2, kategorie PLe podle EN ISO13849-1 a SIL3 podle IEC 62061. Překračuje také požadavky standardů OSHA a ANSI na spolehlivost ovládání.
 
Obr. 1. Bezpečnostní světelný závěs EZ-Screen LP vhodný pro menší stroje
Obr. 2. Závěs EZ –Screen LP v různé povrchové úpravě
Obr. 3. Závěs v kaskádním provedení pro ochranu více stran bez překrytí