Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Bezpečnost pracovníků má v laboratořích a ve výrobě prioritu. Zejména lidé pracující v chemické výrobě, v polovodičovém průmyslu nebo ve výzkumných laboratořích jsou velmi často vystaveni působení toxických a škodlivých látek. Problém je v tom, že většinu agresivních a toxických látek lidské smysly nevnímají, a proto je neopatrné zacházení s nimi tak nebezpečné. Dnes již existuje široký výběr detekčních přístrojů od citlivé měřicí techniky až po termovizní kamery, pomocí nichž mohou zaměstnavatelé chránit své zaměstnance před nebezpečnými látkami. V budoucnu by mohlo být toto spektrum rozšířeno o zajímavé řešení, které je snadno použitelné a navíc k provozu nepotřebuje elektrický proud. Je to speciální ochranná rukavice (obr. 1), kterou vyvinuli odborníci Fraunhoferova ústavu pro modulární technologie v tuhé fázi EMFT (Einrichtung für Modulare Festkörper-Technologien) v Regensburgu. Rukavice spolehlivě pozná, že se v jejím bezprostředním okolí vyskytují toxické látky a okamžitě na ně upozorní.
Textilní materiál, ze kterého je ochranná rukavice vyrobena, je totiž napuštěn vhodnými senzorickými substancemi, které indikují přítomnost nebezpečných látek změnou barvy. Změna barvy, např. z bezbarvé (při nepřítomnosti nebezpečné látky) na modrou (při přítomnosti nebezpečné látky) okamžitě varuje pracovníka, že je v ohrožení. Klíčovým úkolem je „na míru“ vyvinout a vyrobit indikační senzorické barvivo, které na přítomnost konkrétní toxické nebo nebezpečné látky dostatečně rychle reaguje změnou barvy. Senzorická barviva se na textilní části ochranných pomůcek nanášejí postupy běžně používanými v textilním průmyslu, např. ponořením do barevné lázně, sítotiskem apod. Senzorické barvivo musí na textilii bezpečně držet a nesmí být odstraněno ani při běžném praní. „Při volbě barvy se většinou řídíme přáními zákazníka,“ říká Dr. Sabina Truppová, vedoucí výzkumu senzorických materiálů ve Fraunhoferově ústavu EMFT.
Další možnosti použití senzorických barviv vidí Dr. Truppová např. v potravinářském odvětví, kde by mohly barevné indikátory integrované ve fóliových obalech nebo v uzávěrech lahví v budoucnu indikovat kvalitu zabalených potravin. Datum minimální trvanlivosti natištěné na obalu totiž neposkytuje záruku, že je všechno v pořádku. V důsledku chyby při balení, skladování nebo při přerušení chladicího řetězce se zboží často zkazí dřív, aniž by to spotřebitel poznal. Týká se to zejména olejnatých a tučných produktů, ale také masa, ryb a hotových jídel. „Senzorická indikační barviva by mohla být použita např. také pro rychlou kontrolu netěsností a úniku plynů z plynovodů,“ připomíná Dr. Truppová. Pracovníci Fraunhoferova ústavu EMFT představili novinku odborné veřejnosti poprvé na květnovém mezinárodním veletrhu Sensor + Test 2013 v Norimberku. Ukázali tím zejména možnost realizovat senzorické funkce bez náročné elektroniky, dnes již často opomíjenou.
[Handschuhe bekennt Farbe. Fraunhofer Presseinformation, 14. května. 2013.]
(Kab)
Obr. 1. Senzorická rukavice se v přítomnosti nebezpečné látky zbarví domodra
(foto: Fraunhofer EMFT)