Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Sensor+Test 2014

Ve dnech 3. až 5. června 2014 se v Norimberku uskutečnil tradiční veletrh měřicí techniky Sensor+Test 2014. Organizátor veletrhu, AMA (Association for Sensor and Measurement), sdružuje přibližně 480 podniků a institucí působících v oboru senzoriky. Stánky 575 vystavovatelů si ve třech výstavních dnech prohlédlo více než 8 000 návštěvníků z Německa a zahraničí.

 
Dobře navštíveny byly i dvě souběžně pořádané konference. Sympozium Senzory a měřicí systémy, jehož sedmnáctý ročník uspořádaly dvě organizace, ITG (Informationstechnische Gesellschaft im VDE) a GMA (VDI/VDE-Gesellschaft Mess- und Automatisierungstechnik). Evropská společnost pro telemetrii zorganizovala ve spolupráci s pořadatelem veletrhu, sdružením AMA, již 34. ročník konference etc2014 (European Telemetry and Test Conference). Tato konference byla doplněna výstavkou Telemetry Village v přísálí vstupní haly výstaviště. Návštěvníci si mohli prohlédnout telemetrické přístroje pro měření, řízení a testování a příslušné přístroje pro zpracování dat.
 
Na veletrhu Sensor+Test vystavovaly v hale 12 čtyři firmy z České republiky: společnost Sensit vystavovala snímače teploty a vlhkosti a zobrazovací jednotky, firma Comet System z Rožnova pod Radhoštěm představila své snímače a regulátory teploty a vlhkosti a monitorovací systémy. Firma Crytur z Turnova přijela představit své scilintační detektory používané k detekci ionizačního záření a firma HW group senzory k IP rozhraním. Piezoelektrické krystaly si bylo možné prohlédnout ve stánku společnosti Krystaly Hradec Králové.
 
Tradiční cena AMA Innovation Award spolu s odměnou 10 000 eur byla udělena týmu složenému z mladých vědců z Univerzity Stuttgart a vývojových pracovníků firmy Mahr GmbH za vývoj interferometru TWI pro rychlé a pružné vyměřování asférických ploch a povrchů libovolného tvaru.
 
Do soutěže bylo přihlášeno 35 výrobků, z nichž čtyři nominovala odborná porota na vítěze. Tyto výrobky budou v časopise Automa představeny v samostatných článcích. První z nich popisuje vítězný interferometr TWI a je uveřejněn v tomto vydání na str. 58.
 
Tradičně byl na veletrhu Sensor+Test zvláštní prostor nazvaný Aktionsfläche vyhrazen firmám a institucím, které chtěly svou měřicí a řídicí techniku ukázat návštěvníkům v provozu. Technická vysoká škola v Regensburgu předváděla svou snímací platformu použitou v létajícím robotu pro ochranu proti požárům a katastrofám a pro kontrolu fotovolatických polí (obr. 1).
 
Příští veletrh Sensor +Test se bude konat od 19. do 21. května 2015 opět v Norimberku. Společně s veletrhem příští rok proběhnou konference Sensor a IRS².
(ev)
 
Obr. 1. Velkou pozornost poutal protipožární létající robot předváděný na venkovní ploše veletrhu Sensor+Test 2014