Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Sensor+Test 2008 – svátek senzoriky

Veletrh Sensor+Test 2008 se bude konat na norimberském výstavišti 6. až 8. května 2008. Jeho pořadatel, profesní sdružení AMA Fachverband für Sensorik, očekává, že zde bude vystavovat přibližně 600 vystavovatelů. Na tomto úzce zaměřeném odborném veletrhu návštěvníci naleznou spíše malé stánky převážně německých firem. Letos bude na veletrhu vládnout optimistická nálada, protože obrat na trhu senzorů a měřicích přístrojů vzrostl v Německu v roce 2007 o 11 % oproti roku 2006 a dosáhl hodnoty přibližně 20 až 22 mld. eur. Podle údajů AMA v tomto oboru stále roste také počet pracovních míst pro kvalifikované pracovníky, takže firmy vyrábějící senzory přispívají ke snižování nezaměstnanosti v Německu.
 

Doprovodný program

Během veletrhu probíhá bohatý doprovodný program. Letos se již poosmé uskuteční konference Opto, zaměřená na optickou techniku v senzorice a měřicí technice. Pro odborníky na infračervené senzory bude uspořádán již desátý ročník kongresu IRS2. V rámci veletrhu proběhne také dvoudenní konference VDI/VDE Expertforum Strukturmonitoring 2008, zaměřená na zkoušení a sledování stavu technických konstrukcí (staveb, strojů atd.).
 
Ke koloritu současných veletrhů již dnes neodmyslitelně patří diskusní a přednášková fóra přímo na výstavní ploše, jež jsou otevřena všem návštěvníkům a vystavovatelům. Na výstavě Sensor+Test budou zřízena dvě přednáškové fóra v halách 7 a 9, kde bude možné se zúčastnit přibližně 80 přednášek a diskusí.
 
I letos budou na veletrhu probíhat živé demonstrace techniky ve zvláštní hale (Aktionhalle). Návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči sledovat experimenty a zkoušky měřicí techniky. Seznámí se také s funkcemi mobilní měřicí techniky a systémů pro přenos dat.
 

Cena za inovace

Pro firmy a výzkumné organizace, které přicházejí s novými řešeními, je i letos zorganizována soutěž o cenu za inovace (Innovationspreis 2008). Přihlásilo se do ní 25 firem, z toho devět ze zahraničí. Porota z přihlášených výrobků na tuto cenu nominovala tři. Prvním z nich je inteligentní multisenzorický zapisovací systém BiSP, vyvinutý na technické univerzitě v Regensburgu. Systém dokáže zaznamenávat a digitalizovat pohyby tužky s integrovanými senzory při psaní na papír nebo i ve volném prostoru.
 
Druhým nominovaným výrobkem je snímací podlahová krytina SensFloor, jež je určena pro tzv. asistované bydlení starých nebo nemohoucí osob (ambient assisted living). Jde o textilii rozčleněnou na kapacitní snímací plochy, kterou lze položit téměř pod každou podlahovou krytinu (koberec, laminát, dlaždice apod.). Jeden modul může číst až z osmi snímacích ploch a hlásit informace o tom, kde se osoba nachází.
 
Třetím nominovaným řešením je spektrální přeladitelný infračervený detektor s mikromechanickým filtrem Fabry Perot. Vysoké spektrální rozlišení a velmi kvalitní optika umožňují jeho mnohostranné použití při analýze plynů, kapalin a povrchů v technice pro ochranu životního prostředí, v bezpečnostních systémech a zdravotnické technice.
(ev)