Seminář o přenosu dat v průmyslových podmínkách

Společnost ControlTech uspořádala v listopadu loňského roku semináře pod názvem Industrial Data Communication. Semináře se postupně uskutečnily ve třech městech ČR: v Karlových Varech, v Praze a v Olomouci, a byly na nich představeny systémy pro přenos dat firem Rockwell Automation, Satel a Prosoft. Společnost Rockwell Automation dodává hardware pro ethernetové sítě založený na standardu EtherNet/IP. Nová řada ethernetových přepínačů Stratix 8000 se šesti porty (rozšiřitelné přidáním osmiportových modulů až na celkový počet 26 portů) lze snadno integrovat do podnikových sítí a spravovat prostřednictvím softwaru Cisco.

Bezdrátovou techniku na semináři představila finská společnost Satel. Radiomodemy této firmy se uplatňují v energetice, dopravě, zemědělství, ale také v závodních vozech a při řízení sněžných děl v lyžařských střediscích. Na semináři byl uveden zajímavý příklad použití raiomodemů Satelline. Pro Spolanu Neratovice byl navržen a dodán systém pro přenos dat, který dovoluje komunikovat na velkou vzdálenost v krajině přes řeku a listnatý les.

Společnost Prosoft Technology na semináři předvedla rádiové moduly RadioLinx pro bezdrátový přenos dat. Moduly RadioLinx 802.11n s rychlostí přenosu dat až 300 MB/s dovolují vytvářet virtuální sítě LAN. Pro budování vysokorychlostních bezdrátových komunikačních sítí byly na semináři představeny rádiové moduly RadioLinx Dual Industrial Hotspots™, obsahující dva moduly. Inteligentní bezdrátové ethernetové brány RadioLinx system a RadioLinx RLX-FH (frequency hopping) využívají metodu frekvenčních přeskoků, které jsou spolehlivé i v zarušeném prostředí. Prezentace jsou k dispozici ke stažení na http://idc.controltech.cz, kde je také možné předběžně se přihlásit na další ročník.

(ev)