Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

SCADA Reliance řídí zrekonstruovanou budovu Jindřišská 16 v centru Prahy

Když se řekne „tři jedničky padesát“, mnozí dříve narození si možná ještě vzpomenou na známé směrovací číslo, kam se před rokem 1989 zasílala korespondence pro Československou televizi. Moderátoři tenkrát používali slogan: „Chcete-li nám někdy psát, tři jedničky padesát“.

 
Na této známé adrese v centru Prahy stojí krásná historická budova ze začátku 19. století, která byla v posledních několika letech kompletně zrekonstruována (obr. 1). Developerem byla rakouská skupina Immofinanz Group. Jako subdodavatel pro systém řízení budovy byla vybrána firma Buildsys, a. s., která si pro vizualizaci a řízení budovy vybrala český systém SCADA Reliance.
 
Budova po dokončení citlivé rekonstrukce dosáhla certifikace LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Gold a dokazuje tak, že i historická nemovitost může být energeticky efektivní, jestliže se řízení vnitřních systémů svěří do správných rukou.
 

Jedinečné řešení prostor s unikátní lobby

Nádherně řešená lobby budovy Jindřišská 16 zve své nájemce i návštěvníky do elegantního atria s dechberoucí zelenou stěnou (obr. 2). Tato vertikální zahrada obsahuje více než 5 000 živých rostlin, které mají výrazný podíl na zlepšování kvality vzduchu a zvyšování přirozené vlhkosti. Koexistence kamene, skla a zelené stěny vyjadřuje filozofii udržitelnosti a harmonii historie se současnými požadavky na energetickou úspornost. Velmi kvalitní bezpečnostní technika zvyšuje bezpečnost pracovního prostředí v budově. Podlaží jsou propojena moderními a elegantními výtahy a současně dvěma reprezentativními historickými schodišti. Jindřišská 16 rovněž nabízí automatický parkovací systém s kapacitou 24 aut.
 

Systém řízení budovy

Na celý projekt rekonstrukce Jindřišské 16 byly kladeny ty nejvyšší požadavky. V budově bylo zachováno mnoho dobových prvků. Zároveň bylo zmodernizováno technické vybavení, přičemž cílem bylo nabídnout na realitním trhu první historickou certifikovanou energeticky šetrnou budovu.
 
Právě způsob řízení vnitřní pohody v budově má na certifikaci LEED Gold poměrně velký podíl. U nemovitosti, jakou je Jindřišská 16, je navíc všechno trochu jinak. Stačí se zamyslet jen nad velikostí oken, která jsou oproti moderním administrativním budovám výrazně menší. Úkolem bylo vymyslet řízení osvětlení tak, aby splňovalo zákonné normy, ale zároveň drželo spotřebu elektrické energie v mezích přijatelných pro certifikaci LEED Gold. Proto je zde více než kdekoliv jinde žádoucí systém řízení osvětlení podle intenzity světla v daném místě (obr. 3).
 
Přestože jde o historický objekt, je třeba ke koncepci kanceláří přistupovat moderně. Ve vnitřních prostorách jsou poměrně častým prvkem příčky z dvojitého skla. Řídicí systém není pro běžného uživatele viditelný, ale jeho ovladače a vypínače bylo třeba mnohdy umístit přímo na sklo, aby nebyla narušena estetika těchto výjimečných prostor. Proto byly využity bezdrátové a bezbateriové ovladače. Nepotřebují téměř žádnou údržbu a zároveň je možné je kdykoliv libovolně přemístit.
 
Dohled nad veškerými ovládanými a monitorovanými technickými zařízeními a technologiemi zajišťuje počítač umístěný v místnosti dispečerského pracoviště s nainstalovaným systémem SCADA/HMI Reliance 4. Pro umožnění dohledu na dálku je systém rovněž vybaven možností přístupu prostřednictvím webových stránek.
 
Řízena a monitorována jsou tato technická zařízení:
 • systém regulace teploty a kvality vzduchu v prostoru kanceláří,
 • vzduchotechnické jednotky,
 • strojovna chlazení,
 • kotelna,
 • systém řízení osvětlení (DALI),
 • systém ovládání světlíků,
 • systém ovládání rolet,
 • systém ovládání otvíračů oken,
 • systém pro centrální odečítání spotřeb energií,
 • systém ovládání reklam,
 • systém ovládání osvětlení fasád,
 • systém pro dohled nad dieselagregátem,
 • systém pro dohled nad transformovnou.
 

Závěr

Firma Buildsys je významný integrátor systémů. Ve svých zakázkách využívá český systém SCADA Reliance od firmy GEOVAP. Více informací i podobných referencí zájemci najdou na www.reliance.cz, detailní informace o budově Jindřišská 16 na webu www.jindrisska16.cz.
Obr. 1. Pohled na zrekonstruovanou budovu Jindřišská 16
Obr. 2. Lobby budovy se zelenou stěnou
Obr. 3. Nastavení parametrů místnosti
Obr. 4. Hlavní obrazovka vizualizace
Obr. 5. Vizualizace půdorysu prvního patra