Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Sběrnice Lonworks byla vybrána pro nejvýše položenou železnici na světě

číslo 11/2006

Sběrnice Lonworks byla vybrána pro nejvýše položenou železnici na světě

Společnost Echelon Corporation oznámila, že nové čínské vlaky z Quinghai do Lhasy v Tibetu budou ke sledování a řízení různých systémů ve vlaku využívat sběrnici Lonworks.

Projekt železniční trati za 3,2 miliardy dolarů je jedním z působivých čínských počinů. Trať ve svém nejvyšším bodě dosahuje nadmořské výšky 5 068 m. Aby cestující netrpěli výškovou nemocí, je ve vlaku systém udržující stálý tlak a optimální množství kyslíku ve vagonech. Tento systém je integrován s topením, ventilací a klimatizací. V současné době je to nejmodernější systém tohoto druhu, a právě zde se uplatňuje Lonworks. Dále je technika od firmy Echelon využívající Lonworks upotřebena např. ke sledování brzd, dveří, světel a systému napájení.

Připomeňme, že Lonworks lze v současnosti najít ve vozech newyorkského metra, úzkokolejné dráhy v Helsinkách, v pařížském metru, ve vozech BART v San Franciscu a v dalších prostředcích hromadné dopravy po celém světě. Také je to komunikační platforma pro novou generaci vozů metra v Chicagu.

Sběrnice Lonworks je rovněž používána v železničních stanicích a zastávkách. Lze ji upotřebit též pro dálkové monitorování a řízení výhybek v drsných podmínkách, ve vysokých nadmořských výškách a v mrazu.

(lp)