Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

S7-SmartLabel pro PCS 7 a Simatic Step 7

S7-SmartLabel pro PCS 7 a Simatic Step 7

Integrace dat je „velké téma“, a mluví-li se o něm, bývají odborníci v pokušení uvažovat především o sdílení dat ve velkých výrobních systémech, nebo dokonce v celých dodavatelských řetězcích. Pod pojem integrace dat však lze zahrnout i některé drobné nástroje, které přesto dokážou technikům ušetřit spoustu práce.

Do této kategorie patří S7-SmartLabel, softwarový nástroj umožňující za několik sekund vytvořit a vytisknout popisy na štítky modulů přímo z konfiguračních dat v programovacím prostředí Step 7 nebo v projektu v PCS 7 (Siemens). Automatický popis zamezuje vzniku chyb, jež mohou při manuálním popisu zvláště u rozsáhlých projektů vzniknout velmi snadno. Ani export dat a tisk např. z textového editoru problém zcela neřeší, protože i tato cesta v sobě skrývá možnost vzniku chyb a i ona je časově náročná; opět se totiž nelze vyhnout ručnímu opisování adres. Teprve S7-SmartLabel je tím pravým řešením: není třeba data exportovat z projektu, importovat do textového editoru, dělat jejich posteditaci – stačí jen vybrat a zaškrtnout moduly požadované v projektu a vytisknout potřebné štítky. Může na nich být uveden kód zařízení, IP adresa, adresa v síti Profibus, označení slotu a další údaje (jestliže se na štítek nevejdou, software na to uživatele upozorní). Nemusí přitom jít jen o zařízení společnosti Siemens, ale také o jiná zařízení integrovaná v systému prostřednictvím sítě Profibus-DP.

S7-SmartLabel lze zdarma stáhnout z webových stránek společnosti Siemens a vyzkoušet si všechny jeho funkce až po tisk (při tisku jsou některé štítky nahrazeny textem „demoverze“). Pro plné zprovoznění je třeba autorizace, kterou je ale již třeba uhradit. Jelikož však SmartLabel přináší až 90% úsporu času ve srovnání s manuálním popisem modulů a zabraňuje vzniku chyb, jež se případně potom obtížně a zdlouhavě hledají, lze si snadno spočítat, že počáteční investice se rychle vrátí. Zvláště pro inženýrské firmy může být zajímavým marketingovým přínosem, že na štítky lze kromě popisu vytisknout i jejich firemní logo.

(Bk)