Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

S Foxtrotem v domě není nic neřešitelné

Občas dostávám otázku typu: „Může systém Tecomat Foxtrot v budově realizovat tu či onu automatizační funkci?“ Tazatel patrně vychází ze zkušeností s uzavřenými „konfekčními“ a předem naprogramovanými řídicími systémy. V nich jsou úlohy domácí automatizace předem vytvořeny, jejich počet je omezený a dodavatel je všechny již připravil k jednoduchému nastavení a parametrizaci.

 
Naproti tomu systémy Tecomat Foxtrot jsou z kategorie standardních programovatelných automatů (PLC), původně určených k řízení strojů, linek a průmyslových technologických procesů. Snadno řeší i úlohy řízení technických zařízení rodinných domů a velkých budov. Jejich použití vychází z předpokladu, že každý zákazník má jiné požadavky a každá automatizační úloha je unikátní. Tomu odpovídá i jejich hardware a software. Jedině univerzálnost, volná programovatelnost a modularita systému umožňují poradit si téměř s každým zadáním. Místo otázky, zda Foxtrot zvládne určitou funkci, je na místě zadat svůj požadavek – co je třeba, aby vykonával.
 
Systém Foxtrot je od svého uvedení na trh stále rozvíjen. V oblasti komfortu programování je (mimo jiné) v nabídce více než tisíc předem připravených funkcí a funkčních bloků. Polovina je vytvořena přímo pro Foxtrot, ostatní lze volit z knihovny OSCAT (Open Source Community for Automation Technology), neboť Foxtrot dodržuje mezinárodní programovací normu IEC 61131-3. Sortiment modulů, snímačů a akčních členů na dvouvodičové sběrnici CIB – Common Installation Bus® – je nejširší na trhu. Moduly jsou v provedení do interiéru, do rozváděče, do instalační krabice nebo pro venkovní instalace. Široký sortiment periferních modulů má i bezdrátový komunikační systém RFox. Foxtrot lze rozšiřovat i dalšími komunikačními linkami nebo připojením distribuovaného systému KNX. Do jednoho systému je tak možné sdružovat další zařízení domu, např. zabezpečovací ústředny, přístupové systémy, energetická zařízení, domácí spotřebiče nebo multimediální systémy. Foxtrot má uživatelsky konfigurovatelné webové stránky. Jako domácí server je přístupný prostřednictvím internetu i bez přidělené veřejné IP adresy.
 
Volná programovatelnost a konfigurovatelnost systému Foxtrot sice vyžadují programátorskou práci, naproti tomu ale tento systém dovoluje vybudovat individuální řešení pro ty uživatele, kteří mají vlastní představu, jak má být vybaven jejich dům a jak mají jeho zařízení fungovat – a odlišit ho od ostatních vlastními funkcemi, vlastní grafikou a komfortem ovládání (např. obr. 1, obr. 2). Uživatelé, kteří se programováním zabývat nechtějí mohou sáhnout po předprogramovaných „konfekčních“ řešeních, které pro Foxtrot nebo jeho OEM verze připravují specializované firmy.
 
„Chytrost“ domů řízených systémem Foxtrot je tedy zhmotnělou „chytrostí“ uživatelů a řešitelů, projektantů a programátorů. Důležité je mít odvahu k tvořivosti.
 
Zajímavé reference a podrobné údaje o systémech Tecomat a aktuality firmy Teco lze najít na www.tecomat.cz.
 
Ing. Jaromír Klaban,
Teco, a. s.
 
Obr. 1. Ukázka webové stránky systému Foxtrot pro řízení domu s optimalizovaným energetickým hospodářstvím založeným na hybridní fotovoltaické elektrárně s akumulací tepla i elektrické energie (zdroj: www.solarni-panely.cz)
Obr. 2. Ovládací stránky systému „chytrý rozváděč“ s názornou a uživatelsky přívětivou grafikou uživatelského rozhraní na tabletu (zdroj: www.solarni-panely.cz)