Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Rychlý růst zájmu o PLC v Číně

Všeobecně je známo, že příznivé obchodní prostředí v současné Číně vytváří bohaté investiční příležitosti pro výrobce z celého světa, kteří zde ve velkém rozsahu budují moderní výrobní závody. Obrovské zahraniční investice dlouhodobě přitékající do Číny jsou doprovázeny růstem domácí spotřebitelské poptávky. To v zemi urychluje rozvoj výrobního sektoru, který nutně potřebuje výkonné automatizační prostředky. Výrazně se to projevuje zejména na rychlém růstu obratu na trhu s programovatelnými automaty (PLC) v Číně. Odborníci očekávají, že roční obrat v tomto segmentu trhu poroste v příštích letech meziročně v průměru asi o 12,4 %, takže by z přibližně 750 milionů USD v roce 2006 vzrostl na více než 1 380 milionu USD v roce 2011, tedy zhruba o 85 % (obr. 1). Vyplývá to z nejnovější studie americké poradenské firmy ARC Advisory Group [1].
 

Čína je ekonomicky stále silnější

Globální ekonomická integrace a rostoucí domácí poptávka přispívají k tomu, že se Čína stává středem světového výrobního dění. Čínská ekonomka se v roce 2007 stala největší ekonomikou na světě a strmost křivky jejího růstu zatím rozhodně neklesá. Ještě působivější než celková ekonomická expanze je však velký růst objemu investic, který je důsledkem státem financované nebo alespoň finančně dotované snahy o rozšíření výrobních kapacit. Čína také trvale přitahuje obrovský objem přímých zahraničních investic. Výrobní průmysl je zde velmi aktivní, má dostatek levných pracovních sil a intenzivně zvyšuje svou konkurenceschopnost. Nelítostný konkurenční boj a potřeba zvyšovat produktivitu práce nutí výrobce myslet strategicky a vkládat stále větší vlastní investice do nové výrobní techniky. Snaha výrobního sektoru v Číně dosáhnout udržitelných konkurenčních výhod trvalým zvyšováním produktivity práce vede zejména k rychlému zavádění automatizační techniky v závodech napříč všemi odvětvími průmyslu, což podle analytika Himanshu Shaha, autora uvedené studie, zde výrazně podněcuje růst odbytu PLC.
 

Cesta ke konkurenceschopnosti vede přes automatizaci

Pro obchod s automatizačními prostředky a systémy je Čína stále zajímavým a rychle expandujícím trhem a zůstane tomu tak jistě i několik příštích let. Výrobci se ve snaze získat konkurenční výhody a zlepšit svou rentabilitu stále více obracejí k automatizovaným systémům, tak jako to dělají ostatní „hráči“ na světovém trhu. Investice výrobců do automatizačních prostředků trvale rostou, což znamená dobré vyhlídky pro dodavatele automatizační techniky. Dodavatelé však musí pozorně sledovat situaci na trhu a pružně reagovat na požadavky odběratelů, tak aby si i během období, kdy trh zaznamenává boom, udrželi postavení a podíl na trhu. Proto také ve snaze využít co nejlépe rostoucí příležitosti, dodavatelé v Číně operativně adaptují své obchodní strategie, např. tím, že zahrnují do souboru svých řešení použití metody CPM (Customer Project Management), podporují a rozšiřují strategické vztahy s finálními výrobci (OEM), důsledně oceňují své produkty podle světové konkurence apod.
 

PLC do malých i největších projektů

Studie americké poradenské firmy ARC Advisory Group podrobně ukazuje na rostoucí úlohu programovatelných automatů při automatizaci čínského výrobního průmyslu a také pozorně analyzuje celkové trendy ve vývoji PLC a jejich použití zejména v těch odvětvích průmyslu, kam směřují velké investice. Podrobnější informace jsou na adrese http://www.arcweb.com
 
[SHAH, H.: Programmable Logic Controller Outlook for China. Studie ARC Advisory Group, 2007.]
Ing. Karel Kabeš
 
Obr. 1. Odhad vývoje obratu na trhu s PLC v Číně do roku 2011 (zdroj: ARC Advisory Group)