Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

RWE nabízí svůj protokol Lemonbeat jako mezinárodní standard pro internet věcí

Vývojáři a výrobci zařízení kompatibilních s internetem mohou nyní využívat nový univerzální protokol Lemonbeat (www.lemonbeat.net), který vyvinula společnost RWE. S jeho pomocí může jakékoliv zařízení prostřednictvím internetu komunikovat nebo spolupracovat s jiným zařízením. Jako společný jazyk využitelný k nejrůznějším účelům představuje Lemonbeat důležitý krok ve vývoji internetu věcí a posouvá kupředu proces mezinárodní standardizace.

 
V rámci internetu věcí je všechno propojeno prostřednictvím internetu. Takto lze již ovládat mnoho zařízení, např. s použitím aplikací na chytrých telefonech. Zejména v průmyslové výrobě a logistice již pokroky v mikročipech a komunikační technice zjednodušily a zrychlily mnoho procesů. Internet věcí by mohl propojit v podstatě jakýkoliv všední předmět s jiným zařízením a s uživatelem. Až dosud však tento vývoj brzdily chybějící jednotné a bezpečné komunikační standardy – společný jazyk pro všechny.
 
Pro komunikaci mimo systém byl vždy nutný tzv. překladač k zajištění kompatibility s přenosovou sítí, jako např. WLAN, Bluetoothem nebo Ethernetem. S univerzálním jazykem, jako je Lemonbeat, by již taková rozhraní nebyla nutná. Zařízení pro internet věcí bude tudíž možné vyvíjet rychleji a levněji. Taková zařízení by se rovněž snáze připojovala k jiným zařízením, a to bez ohledu na výrobce. Prvním konkrétním produktem, který společnost RWE v této oblasti nabízí, je předkonfigurovaný čip, v němž je jazyk Lemonbeat již implementován. Případně je možné získat pouze licence ke zmíněnému softwaru.
 
Díky spolupráci tohoto druhu bude na trh příští rok na jaře uveden nový chytrý systém Gardena, jímž budou vybaveny dva modely autonomní sekačky na trávu Gardena Smart Sileno využívající jazyk Lemonbeat. Na bázi této komunikační normy budou následovat další chytrá zahradní zařízení od společnosti Gardena. Další firemní zákazníci již používají protokol Lemonbeat v rámci zkušebního provozu.
(ed)