Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

RS Components rozšiřuje nabídku 3D tiskáren

Mezi nové modely v nabídce produktů pro rychlou tvorbu prototypů, které dodává společnost RS Components (cz.rs-online.com), patří 3D tiskárny Ultimaker 2 Go a Ultimaker 2 Extended, které jsou, stejně jako současná stolní 3D tiskárna Ultimaker 2, založeny na hojně rozšířené technologii Fused Filament Fabrication (FFF) a umožňují používat široké spektrum tiskových vláken, včetně oblíbených materiálů PLA a ABS.

 

Nové tiskárny

Ultimaker 2 Go je lehká, vysoce kompaktní 3D tiskárna, která používá přívětivé uživatelské rozhraní, díky němuž je ideální volbou pro nováčky v oblasti 3D tisku. Přitom však nabízí tisk špičkové kvality. Tiskárna Ultimaker 2 Go není vybavena vyhřívanou tiskovou plochou, a umožňuje tak rychlý tisk bez prodlev. Rozměry tisku jsou do 120 × 120 × 115 mm a vzhledem ke kompaktnímu a štíhlému provedení a speciálnímu transportnímu obalu jde o snadno přenosný produkt, který je ideální pro použití na nejrůznějších místech.
 
Tiskárna Ultimaker 2 Extended se oproti tomu pyšní jednou z nejvyšších rychlostí a přesností tisku, kterými současné stolní 3D tiskárny disponují, a nabízí úctyhodné rozměry tisku 230 × 225 × 305 mm a vyhřívanou tiskovou plochu s pracovní teplotou 50 až 100 °C.
 
Mezi společné vlastnosti všech tiskáren Ultimaker 2 patří rozlišení vrstev 0,02 mm, rychlost tisku v rozsahu 30 až 300 mm/s, teplota trysky 180 až 260 °C, průměr trysky (vlákna) 2,85 až 0,4 mm a samostatný tisk z karty SD obsahující soubor s 3D modelem.
 

3D skener Matter & Form

Stolní 3D skener Matter & Form (obr. 1) je nové, cenově dostupné zařízení navržené pro práci s 3D tiskárnami. Skener je vybaven pohyblivou kamerou s velkým rozlišením se dvěma lasery a otočnou základnou, které umožňují rychlé, snadné a přesné skenování 3D objektů a s jejichž pomocí je dokončení celé operace často otázkou pouhých několika minut.
 
Tento skener konkuruje mnoha dražším 3D skenerům, které jsou v současnosti dostupné na trhu – je schopen zachytit přibližně 2 000 bodů za sekundu s přesností ±0,25 mm a rozlišením ±0,43 mm, a detaily povrchu tak snímá s velmi velkou přesností. Má elegantní skládací provedení o rozměrech 34,5 × 21,0 × 34,5 nebo 8,5 cm (v × š × d v otevřeném nebo zavřeném stavu) a hmotnosti pouhých 1,71 kg. Plně sestavený a otestovaný skener dokáže snímat předměty o průměru až 18 cm a výšce až 25 cm a skeny ukládat ve formátech. STL.OBJ a point-cloud.PLY.