Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Podle nové analýzy společnosti Frost & Sullivan se ve východní Evropě rýsují významné příležitosti, které mohou přispět k růstu trhu automatických a řídicích systémů. V západní Evropě jsou totiž potřeby průmyslu již do značné míry saturovány. Rozšíření Evropské unie vyvolalo v nově přijatých zemích investice, protože koncoví uživatelé automatizace jsou nyní povinni dodržovat evropské standardy.
Po stabilizaci následuje růst trhu
V analýze Automation and Control Solutions Market in Eastern Europe mapuje společnost Frost & Sullivan vývoj na trhu s automatizací v oborech procesní výroby ve východní Evropě, kam zahrnuje Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko a Baltské státy (Estonsko, Lotyšsko a Litvu). Výnosy na trhu automatických a řídicích systémů zde dosáhly v roce 2008 597,8 milionu amerických dolarů (obr. 1) a v roce 2015 podle odhadu dosáhnou 844,9 milionu dolarů.
V krátkodobém výhledu se očekává pokles růstu vlivem hospodářské recese. V roce 2010 bude trh pravděpodobně stabilizovaný, v dalších letech však budou panovat dobré podmínky pro růst trhu. Pro období 2008 až 2015 se očekává průměrný meziroční růst (CAGR) 5 až 6 %. Největší podíl na trhu doposud měly distribuované řídicí systémy (DCS), následované programovatelnými logickými automaty (PLC). Tržní podíl těchto dvou typů řídicích systémů má ve sledovaném období klesat, naopak se očekává vzrůst řešení MES, SCADA a systémů řízení intelektuálního vlastnictví IAM. Systémy MES a IAM nabízejí zvlášť velký výnos vložených prostředků, neboť přispívají k úspoře nákladů a optimalizaci procesů. Nejmenší podíl na trhu automatizačních systémů mají operátorská rozhraní HMI, protože jsou převážně prodávána prostřednictvím výrobců strojů a zařízení (OEM) a systémových integrátorů ze západní Evropy.
Energetika na vzestupu
V roce 2008 se ve východní Evropě uplatnilo nejvíce automatizačních a řídicích systémů v energetice, výrobě chemikálií a zpracování ropy a plynu (obr. 2). Složité výrobní procesy v těchto oborech totiž vyžadují rozsáhlé distribuované řídicí systémy. V následujícím období do roku 2015 se očekává pokles výnosů z automatizace ve výrobě chemikálií a zpracování ropy a plynu, protože tyto obory byly hluboce zasaženy hospodářskou recesí. Naproti tomu v odvětví energetiky se předpovídá solidní růst díky četným investicím, zejména ve veřejném sektoru, jejichž podnětem je velká spotřeba energie a dostupné financování z evropských fondů.
Společnosti, které využívají automatické a řídicí systémy v oborech procesní výroby uvedených na obr. 2, musí investovat do rozvoje současných automatizačních a řídicích systémů, protože ty musí po přijetí do EU vyhovovat evropským standardům. Některé společnosti se musí řídit i dalšími předpisy, např. pro bezpečnost a zdraví při práci OSHA či pro nakládání s chemikáliemi REACH nebo předpisy agentury pro ochranu životního prostředí EPA či amerického úřadu pro potraviny a léčiva FDA. Výrobci automatizačních a řídicích systémů vyvíjejí značné úsilí, aby splnili tyto předpisy a vyhověli koncovým uživatelům v příslušných oborech. Evropská unie a další subjekty pomáhají firmám prostřednictvím regionálních projektů specifikovat a navrhovat správnou strukturu výroby podle zákonů a směrnic platných v různých sektorech.
Kompatibilita nutností
Analýza společnosti Frost & Sullivan upozorňuje, že problémy s kompatibilitou bývají hlavní příčinou, proč firmy mnohdy váhají s přechodem na moderní automatizační prostředky. Proto by měli výrobci dodávat systémy s otevřenou architekturou a velkým stupněm kompatibility, aby je bylo možné použít v současných provozech. Pak budou mít koncoví uživatelé větší důvěru k moderním automatickým systémům a to je podnítí k dalším investicím.
Pro výrobce automatizačních prostředků v našem regionu je užitečné uvědomit si, jaké rezervy ještě mají, jaké „motory“ pohánějí trh automatizace a jaké překážky brání rychlejšímu růstu. Tyto závěry uvádí tab. 1.
(ev)
Obr. 1. Výnosy na trhu automatických a řídicích systémů v procesním průmyslu v jednotlivých státech východní Evropy za rok 2008 (Zdroj: Frost & Sullivan)
Obr. 2. Výnosy na trhu automatických a řídicích systémů ve východní Evropě v roce 2008 v jednotlivých odvětvích (Zdroj: Frost & Sullivan)
Tab. 1. Rezervy, „motory“ a překážky na trhu s automatizačními systémy ve východní Evropě (Zdroj: Frost & Sullivan)