Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Firma Rockwell Automation o svém novém produktu FactoryTalk Optix uvádí, že je to doplněk a rozšíření její nabídky. Návštěvníci akce ROKLive EMEA 2022 v Göteborgu ve Švédsku ale komentují tento produkt jako něco zcela výjimečného, co se zapíše do historie průmyslové automatizace.
Když firma Rockwell Automation oznámila akvizici italské firmy ASEM, známé svými průmyslovými počítači a operátorskými panely (obr. 1), bylo zřejmé, že takto spojené síly přinesou v oblasti operátorských panelů a vizualizace něco nového. Výsledkem spolupráce je software FactoryTalk Optix pro operátorské panely, IIoT a aplikace průmyslu 4.0.
FactoryTalk Optix má multiplatformní podporu a jeho runtime může běžet na procesorech ARM nebo x86 v operačních systémech Linux nebo Windows. Renderovací jádro prohlížeče je založeno na technologii vycházející z HTML5. Díky tomu je vzhled aplikace naprosto shodný jak v nativní aplikaci, tak ve webovém prohlížeči.
FactoryTalk Optix runtime může běžet na klasickém osobním počítači, na operátorském panelu nebo ve speciálním malém počítači edge bez vlastního displeje. Vývojář však vytváří jen jednu aplikaci, nezávisle na platformě a rozlišení obrazovky.
Architektura FactoryTalk Optix je plně modulární a zároveň díky objektovému přístupu vysoce flexibilní. Jestliže to okolnosti vyžadují, je možné objekty modifikovat v programovacím jazyce C#. Podpora tohoto jazyka umožňuje maximální integraci s ostatními aplikacemi a díky tomu je možné vytvořit řešení na míru podle požadavků zákazníka. Splnění specifikace .NET5 zajišťuje, že výsledek bude kompatibilní se všemi deklarovanými operačními systémy.
Výsledná uživatelská aplikace se skládá z různých modulů. Ve většině případů však moduly nejsou zapotřebí všechny. Výrobce tedy přichází s velmi zajímavou a férovou nabídkou, že uživatel zaplatí jen za ty části, které skutečně potřebuje. Cena aplikace se tedy neurčuje a není limitována počtem komunikovaných proměnných nebo počtem technologických obrazovek. Zaznamenáníhodné je také to, že komunikační driver pro jeden řídicí systém od Rockwell Automation je zdarma.
V současné době jsou pro FactoryTalk Optix k dispozici tyto moduly:
- HTML5 UI,
- OPC UA Client full,
- alarmy,
- komunikační drivery,
- SQLite Store,
- retentivity,
- záznamník dat (datalogger),
- nativní UI,
- OPC UA Server,
- receptury,
- UI popisovače (descriptor),
- ODBC Store,
- reporty,
- záznamník událostí (Event Logger).
V budoucnu se však zcela jistě objeví další specifické moduly, které umožní řešit ještě náročnější a složitější požadavky zákazníků.
Příklad určení ceny výsledné aplikace: Uživatel požaduje vizualizaci v průmyslovém PC s komunikací do řídicího systému CompactLogix a rovněž do řídicího systému Simatic S7 od firmy Siemens. Ve vizualizaci jsou požadovány systém alarmů, systém receptur a logování událostí a dat včetně databáze. Webový klient není požadován. Zákazník tedy potřebuje tyto moduly a tokeny:
- komunikační driver pro řídicí systém od Rockwell Automation – (jeden zdarma, token není třeba),
- token pro komunikační driver pro řídicí systém S7,
- token pro nativní uživatelské rozhraní,
- token pro alarmy,
- token pro receptury,
- token pro záznamník událostí,
- token pro PDF reporty,
- token pro záznamník dat,
- token pro lokální databázi.
Zákazník tedy potřebuje runtime licenci FactoryTalk Optix s osmi tokeny (tab. 1).
Nelze zapomenout na komunikační schopnosti FactoryTalk Optix. V nabídce jsou komunikační drivery pro řídicí systémy od firem Rockwell Automation a Siemens, ale např. i Mitsubishi, Omron, Beckhoff atd. Navíc jsou k dispozici standardní komunikační protokoly Modbus, MQTT, OPC UA a další.
K dispozici budou dvě verze vývojového prostředí:
- bezplatnou základní verzi bude možné nainstalovat jen lokálně na osobní počítač,
- placená verze vývojového prostředí bude plně podporovat týmovou práci v cloudu i přímé spouštění vývojového prostředí ve webovém prohlížeči, bez nutnosti instalace.
Zajímavou funkcí placené verze bude vzdálené nahrávání aplikace do operátorského panelu pomocí služby FactoryTalk Remote Access (obr. 2). Bude-li mít panel FactoryTalk Optix dva ethernetové porty, bude možné tento operátorský panel proměnit na zabezpečený komunikační most (bridge) do technologické sítě a díky tomu mohou vývojoví pracovníci získat zabezpečený přístup i k ostatním zařízením.
V mnoha případech jeden ilustrační obrázek řekne více než tisíc slov, a proto byl vybrán obrázek, který znázorňuje schopnosti a možnosti panelu FactoryTalk Optix (obr. 3).
Je to závod, kde spolu stroje komunikují protokolem OPC UA a data z nich putují do cloudu prostřednictvím MQTT. FactoryTalk Optix může pro pracovníky obsluhy, údržby a managementu takto nasbíraná data graficky interpretovat, aby z nich mohli získávat množství informací. Díky tomu jsou důležité informace dostupné okamžitě a kdekoliv, bez ohledu na to, kde se příslušná osoba nachází.
(ControlTech s. r. o.)
Obr. 1. Operátorský panel FactoryTalk Optix
Obr. 2. Instalace aplikace do operátorských panelů na dálku
Obr. 3. Schopnosti a možnosti panelu FactoryTalk Optix