Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Roboty od firmy Geek+ Robotics pro podnikovou logistiku

Firma Geek+ Robotics vyrábí roboty určené pro vnitropodnikovou logistiku. Roboty vychystávají zboží ze skladu, dopravují polotovary a výrobky a třídí je podle zadání zákazníka.

Firma Geek+ Robotics byla založena v roce 2015. Od počátku činnosti dodala již 3 000 logistických a třídicích robotů. Za necelé tři roky působení vyvinula více než deset variant robotů podle požadavků zákazníků. Od počátku myslí nejen na čínský trh, ale i na export do zahraničí. Již začátkem roku 2018 začala firma Geek+ Robotics svou globální expanzi zřízením kanceláře v Hongkongu. V únoru 2018 získaly její roboty schválení CE, a mohou tedy být uváděny na evropský trh. Schválení CE dokládá, že bezpečnost, kvalita a spolehlivost výrobků Geek+ jsou v souladu s evropskými předpisy.

V dubnu se firma úspěšně zúčastnila veletrhu Modex v Atlantě v USA a navázala kontakty na severoamerickém trhu.

Nejvíce prodávaný robot P800 (obr. 1) je autonomní robot pro převoz zboží. Je vybaven pokročilým laserovým navigačním systémem kategorie SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), a umí tedy sledovat značky na podlaze, stejně jako projíždět určenou trasu bod–bod. Nosnost robotu P800 je 1 000 kg a rozsah provozních teplot je –22 až +122 °C. Je proto vhodný i pro přepravu zmraženého zboží nebo pro práci v nevytápěných a neklimatizovaných skladech. Robot dokáže např. vyzvednout paletu a přepravit ji na určené místo.

Jiným zajímavým výrobkem je robot S10 pro třídění balíkových zásilek. Tyto roboty používá mj. Čínská pošta. Na robot je umístěna zásilka, ten si přečte její optický kód s adresou a zásilku doveze ke správnému třídicímu otvoru, kde ji vyklopí na gravitační dopravník.

Roboty M100 obvykle pracují ve spolupráci s lidskou obsluhou (obr. 2). Robot dojede ke stanovišti, odkud se má vychystávat zboží, pracovníkovi se na displeji zobrazí, co se na něj má naložit, a po potvrzení, že je vše správně naloženo, odjede robot k dalšímu stanovišti. Když je na jeho paletě nebo policovém zásobníku vše, co tam má být, odveze náklad na místo určení. Také tyto roboty jsou vybaveny laserovou navigací SLAM.

Proč se firma Geek+ rozhodla vyrábět právě roboty pro podnikovou logistiku, vysvětluje její ředitel Yong Zheng: „Výzkumy ukazují, že manipulace s materiálem zabere až 75 % pracovních nákladů, 25 % lidských zdrojů, 55 % výrobních ploch a 87 % doby výroby. Pro naše zákazníky, nejen v Číně, jsou hlavními problémy nedostatek pracovních sil a rostoucí náklady na lidskou práci. Naproti tomu tradiční automaticky naváděné vozíky AGV nejsou tím nejvhodnějším řešením pro vysoce flexibilní výrobu. Naše roboty přinášejí do podnikové logistiky mnohem větší flexibilitu.“

Geek+ Robotics je čínský start-up s 300 zaměstnanci a základním jměním 61,5 milionu dolarů. Kromě robotů pro vnitropodnikovou logistiku se rovněž zabývá uplatněním metod umělé inteligence při řízení skladů, optimalizaci třídění zásilek a řízení flotil autonomních robotů.

V současné době firma staví novou halu, která jí umožní zvýšit kapacitu výroby až na 10 000 robotů ročně.

Více informací zájemci najdou na http://www.geekplusrobotics.com. 

(Bk. Foto: Geek+ Robotics)

Obr. 1. Autonomní robot pro dopravu zboží v podnikové logistice P800

Obr. 2. Flotila robotů M100 přepravuje policové zásobníky