Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Roboty MiR200 optimalizují logistiku ve slovenském výrobním závodě Visteon

Firma Visteon Electronics Slovakia, výrobce palubních desek a systémů pro automobilky (subdodavatel úrovně Tier 1), úspěšně implementovala čtyři roboty MiR200 od společnosti Mobile Industrial Robots (MiR). Roboty pomohly ke zlepšení flexibility logistických operací a produktivity zaměstnanců. 

Společnost Visteon Electronics vyrábí ve slovenském Námestovu přístrojové desky do automobilů, klasické i digitální, pro světové automobilky, jako jsou Volkswagen, Škoda Auto, BMW, Ford, Citroen atd. Denně podnik vyrobí 10 000 palubních desek, ročně více než dva miliony, přičemž v závodě pracuje 700 zaměstnanců ve třísměnném provozu.

V továrně jsou využívány čtyři roboty MiR200 ke třem různým úkolům: dva roboty zásobují v pravidelných hodinových intervalech devět automatizovaných osazovacích linek SMT prázdnými plošnými spoji, jež jsou následně osazeny elektrotechnickými součástkami. Třetí robot pracuje na sběru odpadního materiálu, který výrobní operátoři potřebují odvézt z výrobní haly. Čtvrtý robot MiR odváží hotové plastové výlisky ze tří pracovišť v oddělení vstřikovacích lisů.

Mobilní roboty MiR se po výrobním zařízení pohybují naprosto autonomně, dokážou si např. samy otevírat roletovou bránu pomocí modulu WiFi, projet tunelem, vyhýbat se překážkám, umí zastavit na určeném místě a samostatně se nabíjet. Umějí samostatně vyhodnocovat určenou trasu a podle situace vždy zvolit tu optimální, aniž by obtěžovaly obsluhu s požadavky na řešení.

Roboty MiR mají pro zákazníka tři hlavní obchodní přínosy: jsou velmi flexibilní a mohou se přesouvat z jedné výrobní haly do druhé s minimálními úpravami. Další výhodou je uživatelská přívětivost: aplikaci lze velmi snadno naprogramovat a odladit v příjemném grafickém prostředí. Třetí zásadní výhodou je přívětivost pro koncového uživatele, kdy si operátor na lince dokáže přivolat robot stiskem tlačítka.

Ale při investicích do technologií ve firmě Visteon především rozhoduje ekonomická stránka. „Základním pravidlem naší společnosti je, že vše, co se investuje, se musí vrátit nejpozději do jednoho roku, a to roboty MiR splnily,“ prozradil Richard Čiernik, vedoucí výrobní inženýr společnosti Visteon Electronics Slovakia.

Do budoucna ve firmě Visteon chystají rozšíření existující flotily mobilních robotů o další zařízení, zejména pro odvoz odpadu, zásobování výrobním materiálem a odvoz hotových výrobků. Tyto plány jsou reakcí na dobrou zkušenost a prokazatelně efektivní funkčnost produktů Mobile Industrial Robots.

Video z výrobního zařízení Visteon v Námestovu je dostupné zde: https://youtu.be/njapRa-ImR4

(Mobile Industrial Robots ApS)

Obr. 1. Společnost Visteon Electronics Slovakia používá k dopravě materiálu čtyři mobilní roboty MiR200