Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Řízení procesů pomocí komponent jedné značky – Panasonic

Řízení průmyslových provozů je již většinou vloženo do rukou automatizační techniky, konkrétně řídicích jednotek. Tato technika se uplatní i v automobilech, strojích a rovněž v budovách. Řídicí jednotka vydává pokyn k určité akci na základě vstupních informací. To platí pro řízení automatizované výrobní linky, automobilu, stroje, či dokonce chování každé inteligentní bytosti. U posledně zmíněného příkladu se automatizační technika nepoužívá (zatím), ale všude jinde je použití programovatelných automatů (PLC), dotykových panelů, pohonů a senzorů nevyhnutelné. Stejně důležité je zajistit spolehlivou komunikaci mezi nimi. Pojďme si nyní letmo prohlédnout sehranou skupinu automatizační techniky od společnosti Panasonic Electric Works (PEW).
 

PLC řady FP

 
PEW jako výrobce velkého množství různorodých PLC a jejich rozšiřujících modulů dokáže splnit technické požadavky téměř jakékoliv úlohy v různých oborech průmyslové automatizace. S vývojovým prostředím FPWIN PRO verze 6, určeným pro všechny typy PLC Panasonic, dostávají vývojoví pracovníci do ruky nástroj k opravdu efektivnímu řešení projektů.
 
V oblasti PLC naleznou zájemci v sortimentu PEW systémy všech velikostí: od nejmenších systémů řady FP-e, přes kompaktní modulární systémy řad FP0, FP-Σ (Sigma) a FP-X až po výkonné PLC řad FP2 a FP2SH, které svými dobrými funkčními vlastnostmi a mimořádnou rychlostí zpracování při velké kapacitě programovací paměti splní i ty nejnáročnější požadavky. K programovatelným automatům je k dispozici široká paleta rozšiřující modulů.
 
Velmi efektivní je možnost připojit až 32 programovatelných automatů k jedinému operátorskému panelu. To umožňuje řídit a kontrolovat chod i vzdálených strojů z jednoho místa a zároveň rozdělit řídicí pravomoci nebo si vytvářet záložní řídicí systémy pro případ výpadku. Současně lze také připojit až 32 dotykových panelů k jedinému PLC a mít možnost vstupovat do řízení prostřednictvím operátorských panelů rozmístěných i na odlehlých místech.
 

FPWIN PRO 6

 
PLC lze efektivně programovat v programovacím prostředí FPWIN, které je vyvinuto v souladu s mezinárodním standardem IEC 61131-3 a plně podporuje vytváření programů pěti různými jazyky: seznamem příkazů (IL), kontaktními schématy (LD), funkčními bloky (FB), sekvenčním funkčním grafem (SFC) nebo vyšším programovacím jazykem. V pořadí šestá verze prostředí pro programování PLC umožňuje především plnohodnotně využívat znakovou řadu Unicode a klávesové zkratky. Mezi další přínosy patří datově úspornější soubory projektů oproti předchozí verzi, neomezená délka proměnných, nová možnost zálohování se zvýšenou ochranou proti neoprávněnému použití a mnoho dalších novinek.
 

Výběr operátorského dotykového panelu

 
Operátorské dotykové panely PEW jsou známy svou odolností. Krytí IP65 až IP67 do náročných průmyslových provozů a výborná komunikace s PLC společnosti PEW i jiných výrobců je standardem u všech modelů od nejmenšího GT01 až po největší model řady GT s úhlopříčkou 6", akustickým výstupem a možností ovládání prostřednictvím Ethernetu. GT05 je první 3,5" panel s rozlišením 320 × 240 bodů a možností zobrazovat 4 096 barev.
 
Pro rychlejší rozpoznání zobrazovaných informací je možné pomocí připojeného PLC zvolit pro monochromatické terminály zelené, červené a oranžové podsvícení. Tak lze podle zabarvení panelu okamžitě rozpoznat různé stavy stroje.
 
Vedle statických textů a grafických symbolů mohou být zobrazovány např. také dynamické údaje, jako data z PLC, grafy trendů, složení receptur apod. Velmi využívanou funkcí je Data logging. Dotykový panel průběžně sleduje definovaná data z řídicí jednotky (PLC) a ukládá je na kartu SD do souboru .CSV. Je-li třeba data ihned zpracovávat či používat v režimu on-line, je možné zapojit do systému záznamník dat (Data Logger), který lze programovat, a jenž umožňuje specifikovat, které proměnné se budou sledovat a jak se budou používat.
 
K přístrojům lze připojit všechny PLC Panasonic nebo jiných výrobců, ke kterým PEW nabízí softwarové ovladače.
 
Pro úlohy, kde je nezbytný operátorský panel větších rozměrů, nabízí PEW panely řady GN, které velikostmi 7 až 15" a rozlišením až 1 024 × 768 bodů na panely řady GT optimálně navazují.
 

Senzory Sunx

 
Pro získání vstupních informací potřebných k řízení nabízí PEW rozsáhlý sortiment senzorů, navržených pro měření vzdálenosti, detekci barvy či pohybu, tlaku, intenzity statické elektřiny atd. Samostatnou kapitolou jsou světelné závory či prostorové (3D) skenery. Tyto bezpečnostní prvky mohou zastavit stroj či udělat jinou naprogramovanou operaci při narušení hlídané zóny, a to v čase přibližně 10 ms.
 

Závěr

 
Optimalizované programovatelné automaty i operátorské panely společnosti Panasonic Electric Works jsou použity v mnoha systémech po celém světě. Řídí nejnáročnější průmyslové výrobní linky, ale také třeba jen topení v rodinných domech nebo čističku odpadních vod. Spousta řídicích úloh je již vyřešena a některé na řešení teprve čekají.
 
Luděk Barták,
 
Obr. 1. GT12 – operátorský dotykový panel 4,7“, 320 × 120 bodů, svítivost 500 cd/m2, krytí IP67
Obr. 2. Minas A5 – nová řada servopohonů od 50 W do 5 kW