Rittal pro automatizaci na MSV 2004 v Brně
Firma Rittal přichází v tomto roce na český trh s množstvím nových i v praxi již osvědčených výrobků.
HMI – rozhraní člověk-stroj
Výraznou inovaci zaznamenaly produkty určené pro rozhraní mezi člověkem a strojem. Především jsou to průmyslové pracovní stanice a rozváděče pro umístění základní jednotky počítače typu tower (obr. 1). Tyto produkty nacházejí uplatnění např. jako stanoviště výstupní kontroly v průmyslovém prostředí, kde se dbá na vysokou kvalitu výroby, např. v automobilovém průmyslu.
Stanice mají daleko více pracovní plochy oproti klasickým počítačovým skříním a široký sortiment příslušenství uživateli umožní realizovat nevídané množství variací podle jeho požadavků. Vhodnou volbou velikosti a druhu kompaktní pracovní desky lze optimalizovat pracovní prostor. Oddělené zásuvky se zamykáním skrývají prostor pro uložení měřicích či pracovních pomůcek nebo nově i pro klávesnici s výsuvnou podložkou pro myš. Nohy stojanu dostatečně stabilizují rozváděče pro umístění počítačové jednotky. Navíc, vybaví-li se kolečky s aretací, umožňují podle potřeby měnit stanoviště rozváděče.
Jako doplněk k pracovním stanicím se mezi standardní výrobky dostaly i operátorské panely z řady Optipanel, určené pro přímou montáž 15" nebo 17" TFT monitorů. Dodávají se ve dvou konstrukčních hloubkách, 50 a 100 mm. Panely je možné pomocí spojovacího materiálu umístit kdekoliv na pracovní desce. Panely s krytím IP65 velice účinně chrání monitory proti vlivům okolního prostředí a zaručují tak jejich bezproblémový chod.
Téma vizualizace procesů ve ztížených pracovních podmínkách s požadavky na vysoké krytí bylo doposud opomíjeno. Nákladné úpravy uchycení ovládacích prvků či monitorů do skříní z korozivzdorné oceli s krytím IP65, určených spíše pro umístění silových komponent než pro prvky vizualizace a ovládání, nyní vystřídalo výjimečné provedení panelů Premium (obr. 2). Panely Premium i ve standardním provedení se 17" TFT monitory splňují podmínky krytí IP69 K, často vyžadovaného u strojů do potravinářství a provozů s vysokými nároky na hygienu prostředí, kde zařízení musí odolávat čištění horkou vodou a desinfekčními prostředky. Panely Premium jsou tím nejvhodnějším řešením z nabídky firmy Rittal pro zmíněné prostředí.
Oceloplechový nosný profil CP-S, hojně využívaný především pro uchycení lehčích ovládacích panelů (obr. 3), je v základním sortimentu pouze rok a pro jeho oblibu firma Rittal už nyní rozšiřuje nabídku jeho základních konstrukčních prvků. Pro zvýšení pohodlí nabízí Rittal spojky skříňky s ukotvením na svislou nebo horizontální plochu v otočném provedení, navíc s aretací nastavené polohy. Obsluha si může bez jakýchkoliv obtíží velmi rychle a bezpečně panel přizpůsobit svým požadavkům.
Chladicí jednotky a výměníky Top-Therm
Snad nejzásadnější rozšíření již tak rozsáhlé nabídky zaznamenala oblast klimatizace rozváděčů. Řada výměníků voda-vzduch byla doplněna o další nástřešní typy s celkovým chladicím výkonem 2 500 W a 4 000 W. Doplňkem řady nástěnných výměníků voda-vzduch je jednotka o výkonu 300 W.
V oblasti kompresorových chladicích zařízení přichází Rittal s nabídkou extrémně plochých jednotek o výkonu 1 500 W, které jsou vzhledem ke své hloubce 195 mm, z čehož zasahuje do vnitřní zástavby rozváděčů pouhých 140 mm, velmi důležitým prvkem v rozváděčích, kde každý centimetr navíc z celkových rozměrů skříně hraje zásadní roli. Tyto jednotky mohou mít plášť z korozivzdorné oceli, a mohou se proto uplatnit v potravinářském a chemickém průmyslu. Chybějícím mezičlánkem ve výkonnostní řadě nástěnných a nástřešních jednotek o výkonu 500 a 1 000 W jsou nové jednotky s výkonem 750 W. Jednotky této řady lze montovat ve třech polohách. Naprosto ojedinělé jsou rozměry nástěnné minijednotky o výkonu 300 W, určené pro chlazení menších skříněk rozváděčů. Větší šířka než výška (rozměry jednotky š × v × h jsou 525 × 340 × 153 mm; obr. 4) umožňuje chladicí jednotku vestavět např. do dveří malého rozváděče. Navíc lze u většiny jednotek zvolit druh napájení a způsob regulace. To vše, spolu s nadčasovým designem, tvoří vysoce účinnou a přitom esteticky vydařenou zbraň v boji proti nežádoucímu teplu.
Zařízení pro nepřímé chlazení
Zařízení pro nepřímé chlazení lze díky jeho výkonovému spektru instalovat do mnoha průmyslových zařízení, která ke svému provozu využívají chladicí olej či emulzi. To je většina kovoobráběcích strojů – brusek, vrtaček, frézek atd. Ponorná chladicí zařízení (obr. 5) využívají jednoduchý princip přenosu tepla přes výparník, tvořený spirálovitě uspořádanými trubkami s velkým počtem závitů, kolem kterých protéká chladicí kapalina a předává médiu v trubkách teplo vzniklé při výrobě. Uprostřed výparníkových trubek je umístěno míchadlo. Míchání chladicí kapaliny urychluje přenos tepla. Ponorná chladicí zařízení lze vybírat z široké škály chladicích výkonů od 2,4 do 77,9 kW.
Lukáš Rychetský a Jiří Nepraš,
Rittal Czech, s. r. o.
Rittal Czech, s. r. o.
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: 234 099 000
fax: 234 099 099
e-mail: info@rittal.cz
http://www.rittal.cz
|